Projekt COMENIUS
Projekt: "DOING OUR BIT"
Podczas podsumowania projektów unijnych w Krośnie
Etapy naszego udziału
w projekcie
Opracowanie logo projektu „Doing Our Bit”
Podczas pierwszego spotkania partnerów projektu „Doing Our Bit” w Turcji wszyscy uczestnicy zdecydowali, iż należy utworzyć logo projektu. Każdy kraj przekazał przed 22 grudnia 2010 roku propozycję logo, przygotowaną przez uczniów, koordynatorowi projektu, który zamieścił je na stronie projektu; każdy kraj głosował (1-3 punkty) na poszczególne propozycje logo, bez oddawania głosu na własny projekt. 15 stycznia 2011 roku był ostatecznym terminem wyboru logo dla projektu. Uczniowie naszej szkoły przygotowali wiele ciekawych prac, z których wybraliśmy dwie najlepiej oddające ideę projektu „Doing our bit”. Po ogólnoszkolnym głosowaniu przesłaliśmy tę propozycję logo, która była najbardziej popularna w naszym wewnątrzszkolnym plebiscycie i jak się okazało właśnie ona zwyciężyła w głosowaniu między szkołami partnerskimi.
Strona internetowa projektu
„Doing Our Bit”
Podczas pierwszego spotkania partnerów projektu „Doing Our Bit” w Turcji została zaprezentowana strona internetowa projektu www.comeniusdob.com, a jej autor wyjaśnił jak ona działa, by wszyscy partnerzy mogli wprowadzać informacje o działaniach podjętych i przeprowadzonych w swych szkołach. W krótkim czasie do każdego z koordynatorów wysłano instrukcje na temat logowania i administracji strony.
Akcja „Sprzątanie Świata 2010”
17 września 2010 roku odbyła się w naszej szkole akcja „Sprzątanie Świata”, której celem było uporządkowanie jak największego terenu miejscowości, gdzie znajduje się placówka.
Dzięki współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach, zostały do szkoły dostarczone kontenery do odpowiedniej segregacji zebranych śmieci, a wszystkie zgromadzone odpady Zakład nieodpłatnie odebrał spod budynku szkoły.
W tym dniu odbyły się 3 godziny lekcyjne. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie pan dyrektor Wiesław Jedziniak oraz uczniowie gimnazjum krótko przypomnieli ideę sprzątania świata. Zostały również omówione główne cele i założenia projektu „Doing Our Bit” programu Comenius, który właśnie zaczęliśmy realizować w naszej szkole – szczególnie w tym dniu zagadnienia ekologiczne i ochrony środowiska stanowiły nadrzędny temat przeprowadzonych zajęć lekcyjnych.
Po apelu uczniowie wraz z opiekunami udali się, by uporządkować obejście wokół szkoły, klasy lekcyjne oraz teren miejscowości, w której znajduje się placówka.
Konkurs Recytatorski “Barwy jesieni”
Dla młodszych uczniów naszej szkoły (5-10 lat) został zorganizowany konkurs recytacji poezji. Tematem przewodnim konkursu była „Jesień”, ale w ramach ekologicznych. Wychowawcy pomogli swym podopiecznym wybrać wiersz związany z jesienią oraz ochroną przyrody, a także nadzorowali postępy w przygotowaniach do występu.
Konkurs odbył się w październiku 2010 roku. Uczniowie przygotowali również z tej okazji specjalne przebrania, w których mogli zaprezentować się podczas recytacji.
Wielu uczniów wzięło udział w tym konkursie – wśród nich jury wybrało najlepszych “aktorów”, którzy otrzymali nagrody: książki związane z ekologią.
Konkurs ten był wielkim wydarzeniem w naszej szkole, ponieważ nasi najmłodsi uczniowie mogli poczuć, że oni także są ważną częścią projektu „Doing Our Bit” oraz nauczyć się więcej o ratowaniu planety ziemi.
Wykonanie karmników oraz budek dla ptaków
przez uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Przed sezonem zimowym 2010 roku uczniowie kas 1-3 szkoły podstawowej wykonali karmniki i budki oraz zakupili zapas pożywienia, by móc dokarmiać ptaki podczas zimy. Większość karmników została umieszczona na parapetach zewnętrznych budynku szkoły tak, aby uczniowie mogli nie tylko samodzielnie dosypywać pożywienia ptakom, ale dodatkowo mogli je obserwować. A budki powieszono na drzewach w obejściu szkoły.
Konkurs Wiedzy Przyrodniczej dla uczniów klas 1-3
W maju 2011 roku odbył się Konkurs Wiedzy Przyrodniczej dla uczniów klas 1-3, zorganizowany przez: p. Alicję Rączka i p. Małgorzatę Matysik. Jego celem było propagowanie idei projektu „Doing Our Bit” wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły i utrwalanie w nich zachowań proekologicznych. Każdą klasę reprezentował 3-osobowy zespół, który musiał poradzić sobie z różnego typu zadaniami, np.: uzupełnianiem brakujących wyrazów w tekście, dopasowywaniem nazw zwierząt chronionych do ich obrazków, czy odgadywaniem rebusów i zagadek. Oprócz tego było zadanie sprawnościowe: trafić pustą puszką do kosza.
Punkty po każdej konkurencji były sumowane. Klasy za pierwsze 3 miejsca otrzymały nagrody w postaci gier dydaktycznych, a zespoły poza podium książki i upominki. Podczas, gdy jury liczyło punkty, zebrana widownia obejrzała jedną ze scenek teatralnych, pt. „Był sobie człowiek”, przygotowanych przez uczniów klasy 5 w ramach projektu „Doing Our Bit”. Także przy okazji tego konkursu uczniowie klas 6 rozdali swoim młodszym kolegom, wykonane przez siebie kosze do prawidłowej segregacji śmieci.
Kosze do właściwej segregacji śmieci
W myśl nazwy projektu „Doing Our Bit” – „Robić swoje”, uczniowie klas 6 postanowili wykonać, oczywiście z materiałów odpadowych: niepotrzebnych pudeł kartonowych, kosze do segregacji śmieci dla wszystkich oddziałów szkoły podstawowej. Pudła uczniowie zorganizowali ze szkolnego sklepiku. Ponowne wykorzystanie kartonów pozwoliło ograniczyć ilość wyrzucanych odpadów, a cała szkoła podstawowa otrzymała pojemniki do właściwej segregacji śmieci.
Powiatowy Konkurs Recytatorski „Alfabet Przyrody”
W dniu 25 maja 2011 roku odbył się w Jaśle Powiatowy Konkurs „Alfabet Przyrody”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 5 oraz 6 naszej szkoły. Zostali przygotowani przez p. Renatę Stelmach, współkoordynatorkę projektu „Doing Our Bit”, która propagując proekologiczne idee projektu, bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, jednak zawsze mających powiązanie z nadrzędnymi celami projektu – upowszechnianiem zachowań proekologicznych, stawaniem się przyjacielem, a nawet fanem przyrody w wolnym od zajęć czasie.
Uczniowie poprzez poznawanie literatury o tematyce przyrodniczej, stają się wrażliwsi na jej piękno, a przede wszystkim lepiej rozumieją potrzebę jej ochrony dla następnych pokoleń.
Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4-6, laureaci pierwszych 3 lokat zostali zakwalifikowani do finału, a tam reprezentanci naszej szkoły zdobyli: Aleksandra Wojdyła (kl 5) II miejsce, Adam Łodziński (kl 5) III miejsce, Krzysztof Wrona (kl 6) wyróżnienie.
Scenki teatralne w ramach projektu „Doing Our Bit”
Szkolne Kółko Teatralne działające w szkole podstawowej, pod opieką p. Renaty Stelmach przygotowało i przedstawiło dwie scenki teatralne, tematycznie związane z ekologią i ochroną przyrody.
Pierwszą z nich była „Przygoda w Dżungli”, opowiadająca historię żyrafy, poszukującej przyjaciół. Celem tej sztuki było uwrażliwienie młodego widza na krzywdę zwierząt, którą najczęściej wyrządza im człowiek. To przedstawienie zaprezentowano podczas uroczystości „Pasowania na ucznia” w październiku 2010 roku, a odniosło ono wielki sukces, nie tylko z powodu tematyki bliskiej dzieciom, ale również z powodu fantastycznej charakteryzacji aktorów, którzy we własnym zakresie przygotowali sobie kostiumy. Przedstawienie zostało nagrane jako film DVD.
Drugą scenką teatralną traktującą o problemach ekologicznych naszej planety, była sztuka pt.: „Był sobie człowiek”. Bez scenografii, tylko poprzez kostiumy i monologi, uczniowie pokazali, jak ważnym dla współczesnego świata jest ochrona środowiska i co się może wydarzyć jeśli o naszą przyrodę nie zadbamy. Ta scenka została zaprezentowana podczas Konkursu Wiedzy Przyrodniczej „Drugiej nie będzie” (maj 2010) oraz w Dniu Ziemi (czerwiec 2010).
THERE WAS A MAN
Once upon a time, there was a man.
- Neither big, nor small.
- Neither wise, nor stupid.
- Neither good, nor bad.
- Simply, so-so.
- Just like we all.
- He liked eating.
- He liked sleeping.
- He liked playing.
- But he liked going for walks the most:
- To the forest.
- To the river.
- To the mountains.
- To the meadow.
- And he was happy.
- Very happy.
- But one day... one day everything has changed!
- The man went to the big city.
- The first thing he saw was big, very big, huuuuge chimney.
- And from that chimney the billowy smoke was going out.
- Black.
- Grey.
- Purple.
- Red.
- And even orange!
- The man was very scared and he started to run away.
- And then the smoke moved into the attack.
- It grabbed the man’s leg.
- His arm.
- His head.
- His body.
- It pushed the man to the ground.
- It trampled him.
- And then it soared further.
BYŁ SOBIE CZŁOWIEK
Dawno temu, był sobie człowiek
- ani duży, ani mały
- ani mądry, ani głupi
- ani dobry, ani zły
- po prostu, taki sobie
- jak my wszyscy
- lubił jeść
- lubił spać
- lubił się bawić
- ale najbardziej lubił chodzić na spacery:
- do lasu
- nad rzekę
- w góry
- na łąkę
- i był szczęśliwy
- bardzo szczęśliwy
- ale pewnego dnia... pewnego dnia wszystko się zmieniło!
- Człowiek poszedł do dużego miasta
- Pierwszą rzeczą jaką zobaczył był duży, bardzo duuuży komin
- I z tego komina wydobywał się duszący dym
- Czarny
- Szary
- Fioletowy
- Czerwony
- A nawet pomarańczowy
- człowiek się bardzo przestraszył i zaczął uciekać
- a wówczas ten dym przystąpił do ataku
- złapał człowieka za nogę
- za rękę
- za głowę
- za plecy
- popchnął człowieka na ziemię
- podeptał go
- a potem poleciał dalej
- The man came back home, but since that day he has stopped to go for the walks.
- Till the end of his life he was lying in bed and looking at the celling.
- And this is the end of our story.
- Do you think, that it is funny?
- The same can happen to you.
- Today or tomorrow.
- Instead of running away, stop for a while and think.
- What can you do?
- człowiek wrócił do domu, ale od tego dnia przestał chodzić na spacery
- do końca swego życia leżał w łóżku i patrzył w sufit
- i to już koniec naszej historii
- czy myślisz, że to jest zabawne?
- To samo może się zdarzyć tobie
- Dzisiaj lub jutro
- Zamiast uciekać, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl
- Co możesz zrobić?
Zasada 3 U Polska
Na początku muszę powiedzieć, iż w Polsce publiczne ekologiczne kampanie nie są właściwie nagłaśniane. Każda instytucja, która chce zajmować się sprawami ekologii, szerząc je między ludźmi musi płacić za ogłoszenie jak za normalną reklamę telewizyjną.
Unikaj
ENERGIA
· Jest kampania zachęcająca Polaków do kupowania ładowarek do baterii i samych baterii, tzw. akumulatorków oraz żarówek energooszczędnych. Obserwuje się także tendencję do oszczędzania naszych naturalnych zasobów w reklamach telewizyjnych, gdzie można usłyszeć na przykład, że dana pralka zużywa mniej energii niż inne.
· Właściciele domów mogą aplikować do lokalnych władz o dotację na zainstalowanie paneli solarnych w ich własnych mieszkaniach. Mogą otrzymać grant nawet do 50% całkowitej sumy.
· Jest także dzień (26 marca) z godziną bez elektryczności. Polska bierze udział w tej akcji już od kilku lat. Zachęca się ludzi, by wyłączyli cały elektryczny i elektroniczny sprzęt, włącznie ze światłem, na 60 minut.
WODA
· Nie ma w Polsce kampanii przypominającej nam o oszczędzaniu wody. Na naszym terenie najczęściej zlokalizowane są wioski, więc prawie każdy dom ma własną studnię. W miastach ludzie oszczędzają wodę tylko ze względów finansowych.
PUBLICZNY TRANSPORT
· Raz w roku mamy dzień bez samochodu. Podczas tego dnia (niestety, tylko w dużych miastach) ludzie mogą korzystać ze środków transportu publicznego najczęściej za darmo. Na wsiach ludzie nie mają takiej możliwości, ponieważ podczas weekendów na przykład, jest tylko kilka autobusów w ciągu dnia, a ostatni o 10 wieczorem. Więc jeśli chcesz się gdzieś wybrać, musisz skorzystać z własnego samochodu.
LAS
· Istnieje kampania publiczna zorganizowana przez producenta wody mineralnej. Jej celem jest zasadzić 1 milion drzew więcej, ponieważ już zostało zasadzonych 2 miliony. Celem tej kampanii jest przypomnienie nam o chronieniu drzew, na przykład przez pisanie na obu stronach kartki papieru.
Użyj ponownie
WODA
· Mamy stacje uzdatniania wody, w których woda jest brana z najbliższej rzeki, oczyszczana automatycznie i wpuszczana do wodociągu miejskiego.
· W Polsce nie ma prawa zmuszającego do budowania oczyszczalni ścieków. Ale jeśli są fundusze (na przykład unijne dotacje) lokalne władze bardzo chętnie budują takiego typu rzeczy. Na naszym terenie mamy nowoczesną biologiczną oczyszczalnię ścieków, ale jest ona niewystarczalna dla mieszkańców gminy Kołaczyce i potrzebuje rozbudowy.
TORBY FOLIOWE
· Jesteśmy zachęcani do używania wykonanych z materiału toreb na zakupy, zamiast foliowych reklamówek. Obecnie w Polsce jest bardzo modne iść na zakupy z torbą płócienną (większość z nich jest bardzo kolorowa i wspaniale zaprojektowana) Także większości naszych sklepów, należy płacić z torbę foliową, więc nabycie płóciennej jest również bardziej ekonomiczne.
Utylizuj
· Na naszym terenie ludzie kupują różnego koloru plastikowe worki i segregują swoje śmieci w domach. Raz w miesiącu śmieci są zabierane do miejsca, gdzie profesjonalna firma zajmuje się nimi. Żółty worek jest na plastiki, biały na białe szkło, zielony na szkło kolorowe, czerwony na metal a czarny na całą resztę. Ludzie musieli nauczyć się jak właściwie segregować śmieci.
· Ze śmieciami powiązana jest kampania: KOCHASZ DZIECI – NIE PAL ŚMIECI!, która przypomina nam o odpowiednim podejściu do odpadów. I jest jeszcze jedna– w naszej gminie – lokalna kampania przypominająca jak właściwie segregować nasze śmieci – ulotki na ten temat.
· Mamy również wysypiska śmieci, gdzie ludzie mogą przynieść wszystko, ale nie mamy ekoparków, które z kolei posiadają Hiszpanie. Na szczęście, teraz nasza szkoła bierze udział w konkursie zbiórki ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego), więc mieszkańcy przynoszą cały niepotrzebny sprzęt, który posiadają, a z którym nie mają co zrobić (najczęściej takie rzeczy kończą w rowach lub w lasach). Cały zebrany sprzęt odbiera od nas profesjonalna firma i poddaje utylizacji.
· Została zapoczątkowana publiczna kampania, której celem jest uczyć dzieci od bardzo wczesnych lat jak segregować śmieci. Planuje się, iż obok każdego placu zabaw zostaną ustawione zabawne, mówiące kosze na śmieci. Taki kosz będzie mówił: Dziękuję! za każdym razem, gdy dzieci umieszczą odpady we właściwym pojemniku.
· Na polskim kanale Disney Channel popularyzowana jest kampania związana z uczeniem dzieci jak utrzymać w czystości najbliższą okolicę. Dzieci logują się na stronie – tworzą grupy ekologiczne, wybierają jakieś miejsca w swoim środowisku i starają się utrzymać je w czystości – to wszystko odbywa się już oczywiście w realu!
· We wrześniu każdego roku wszystkie szkoły (nie ma znaczenia poziom edukacyjny) bierze udział w akcji: Sprzątanie Świata. Jest to jeden dzień dla całej Polski, gdy uczniowie wraz z wychowawcami wychodzą, by posprzątać teren w swej najbliższej okolicy. W naszej szkole, jest to zawsze bardzo ważny i specjalny dzień – nie mamy normalnych lekcji, ale bierzemy udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień przedstawieniach, a potem wszyscy idziemy posprzątać naszą miejscowość. Jeśli pada deszcz, sprzątamy nasze klasy, korytarze i inne pomieszczenia w szkole.
· W maju również w całej Polsce jest organizowany dzień zwany Dzień Ziemi, kiedy uczniowie oglądają filmy, tworzą plakaty, śpiewają piosenki, prezentują przygotowane scenki teatralne, związane z ochroną przyrody i tematami ekologicznymi.
Poniżej: w języku czeskim
Poniżej: w języku tureckim
Poniżej: w języku hiszpańskim
Ogólnopolski konkurs: „Chroń przyrodę dla przygody”.
I miejsce dla naszych uczniów!
W miesiącach: marzec-czerwiec 2011 roku Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy brał udział w konkursie „Chroń przyrodę dla przygody”, zorganizowanym przez fundację Nasze Środowisko, a który polegał na zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).
Jak się okazało podczas przygotowywania danych do studium porównawczego Zasad 3 U w ramach projektu „Doing Our Bit” – mieszkańcy naszego terenu, nie mają możliwości oddania takiego rodzaju odpadów do tzw. eko-parku, gdyż zwyczajnie takowe u nas nie istnieją. Dlatego tym bardziej naszej szkole zależało na poprawie tej sytuacji i ochronie okolicznych lasów przed kolejną „wywózką” ZSEE (taki sprzęt najczęściej zostaje „oddany” do rowu, lasu czy na łąkę).
W akcję udało się nam zaangażować społeczność całej gminy Kołaczyce (składającej się z miasta Kołaczyce oraz wiosek: Bieździedza, Bieździadka – z których pochodzą uczniowie naszej szkoły, Krajowice, Nawsie Kołaczyckie, Sowina, Lublica oraz Sieklówka).
Działania rozpoczęliśmy od pozyskania sponsora – Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach – którego prezes zgodził się pokryć koszty odbioru ZSEE spod posesji mieszkańców gminy i przewozu na teren składowania (pod szkołę w Bieździedzy). Następnie przeprowadziliśmy akcję informacyjną wśród lokalnej społeczności poprzez plakaty, rozwieszane przez uczniów oraz nauczycieli szkoły i powiadamianie ustne. W propagowanie akcji włączyli się wszyscy proboszczowie parafii terenu gminy, przedstawiając ją w czasie ogłoszeń parafialnych. Zadaniem mieszkańców było już tylko wystawienie zbędnego sprzętu przed swoje posesje.
W naszej szkole sprzęt był ważony, zapisywany i składowany, skąd odbierała go firma transportując na miejsce recyklingu.
W trakcie trwania konkursu „Chroń Przyrodę dla Przygody” powstał reportaż filmowy promujący akcję, wyemitowany w lokalnej Internetowej Telewizji Kołaczyce.
Dla każdego dziecka, które wzięło udział w konkursie „Chroń Przyrodę dla Przygody” (łącznie 70 uczniów), szkoła ufundowała symboliczne nagrody – kolorowe, ekologiczne torby na zakupy oraz piłeczki – globusy, notesy i długopisy.
W efekcie końcowym nasza szkoła zebrała ponad 32 tony ZSEE i zdobyła I miejsce w konkursie, pokonując 500 innych placówek. Jak napisano o nas stronie internetowej fundacji Nasze Środowisko – okazaliśmy się bezkonkurencyjni. I rzeczywiście, gdyż szkoła, która zajęła II miejsce zebrała 10 ton ZSEE. Nagrody jakie otrzymaliśmy to: 48 calowy ledowy telewizor marki Sharp, wieża stereo Sharp, 40 kalkulatorów Sharp, gadżety: smycze, długopisy, notesy, torby ekologiczne na zakupy, kolorowanki, puzzle i książeczki edukacyjne.
Także w konkursie: uczeń, który zebrał największą (wagową) ilość ZSEE – pierwsze trzy miejsca zdobyli nasi uczniowie:
I miejsce – Mateusz Hendzel (IIb gim) – otrzymał laptop
II miejsce – Karol Kaleta (IIb gim) – otrzymał rower
III miejsce – Patryk Fara (6b sp) – otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny
Uczniowie, którzy włączyli się w zbiórkę ZSEE
Szkoła Podstawowa
Klasy 0 Burda Krystian – 5,85 kg Fuczek Gabriela – 61,49kg Maciejowski Norbert – 42,33kg Sypień Marcin – 0,30kg Mamroł Jakub – 5,26kg Sikora Anna – 0,14kg Kuryj Jakub – 1,66kg Czajka Mateusz – 2kg Gliwska Anna – 0,94 kg Kolbusz Julia – 0,43kg Hendzel Łukasz – 0,64kg Michalec Aleksandra – 0,37kg Młyniec Katarzyna – 1,25kg Leśniak Dominik – 3 kg Biernacka Ewa – 806kg Ochałek Julia – 20,53kg
Klasa 1a Baran Jakub – 17,5 kg Maciejowski Jonatan – 118,63kg Szczerba Przemysław – 0,04kg
Klasa 2 Czajka Adrian – 0,72kg Florek Martyna – 109kg Kuryj Tomasz – 4,77kg Lechwar Mateusz – 237 kg Lechwar Tomasz – 0,35kg Matysik Izabela – 107 kg Stasiowska Iwona – 0,18kg Urban Tomasz – 0,28kg Zemrys Patryk – 0,40kg
Klasa 3a Kaleta Justyna – 0,37 kg Lechwar Kacper – 4, 78kg Ochałek Sebastian – 134,35kg Tomaszewska Julia – 7,41kg
|
Gimnazjum
Klasa Ia Dziok Aneta – 78,5kg Kaleta Wojciech-228,5kg Krajewska Magdalena – 29kg Salacha Kamil – 138 kg Wilisowski Grzegorz – 213kg
Klasa Ib Wójtowicz Gabriela – 342,5kg
Klasa IIa Buczyńska Karolina – 74,2kg Hendzel Edyta – 102kg Zemrys Kamil – 9,5kg
Klasa IIb Hendzel Mateusz – 8,158,74kg Kaleta Karol – 7,902,18 kg Łącka Weronika – 4,84kg Ochałek Karolina – 1,02kg Rak Beata – 0,28kg Żygłowicz Joanna – 10,5kg
Klasa IIIb Szczyrba Aleksandra – 86kg |
Klasa 3b Fic Aleksandra – 14,67kg Kaleta Paweł – 4,20kg Łętowska Karolina – 0,20kg Wilisowska Edyta – 21,50kg
Klasa 4a Fundakowski Kamil – 10,3kg Poziemska Dorota – 3 kg
Klasa 4b Mamroł Edyta – 133 kg Ochałek Katarzyna – 39kg
Klasa 5 Kaleta Piotr – 128,2kg Kopeć Anna – 32,5kg Salacha Ewelina – 117,7kg Szpak Kinga – 81kg Winiarska Weronika – 226,5kg Zbylut Katarzyna – 199,5kg Żygłowicz Justyna – 36,5kg
Klasa 6a Biernacki Kamil – 47kg Leśniak Patryk – 16,5kg Liszka Artur – 165kg
Klasa 6b Fara Patryk – 7,848,45kg Gozdecka Marta – 181kg Kowalska Gabriela – 34,5kg
|
|
A w Bieździedzy europejsko….
Wizyta nauczycieli z Czech, Hiszpanii i Turcji w naszej szkole!
Spotkania nauczycieli (do tej pory odbyło się trzy) mają na celu wymianę doświadczeń związanych z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży, motywują do podjęcia działań proekologicznych we własnych środowiskach lokalnych.
Warsztaty: „Zrobić coś z niczego”
Zadaniem gości z Czech, Hiszpanii i Turcji było wraz z uczniami klasy 6 z otrzymanych materiałów odpadowych (plastikowych butelek, tekturowych rolek, kubeczków po jogurtach, opakowaniach po jajkach, itp.) wykonać jakiś przedmiot, rzecz, rzeźbę.
Grupa czeska wykonała postać kobiety, Hiszpanie postać chłopca, a Turcy budynek meczetu. Wszyscy uczestnicy zajęć byli bardzo zadowoleni z rezultatów swej pracy, dzięki której powstały małe arcydzieła sztuki i została ograniczona ilość śmieci przeznaczonych do wyrzucenia, co z kolei jest jednym z priorytetów projektu „Doing Our Bit”.
Na efekty działań nauczycieli ZSPiG w Bieździedzy nie trzeba było długo czekać: potrafili zaangażować nie tylko uczniów, ale i dorosłych mieszkańców gminy Kołaczyce do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zagrażającego środowisku naturalnemu. Zebrano ponad 30 ton odpadów! Dzięki temu szkoła została laureatem ogólnopolskiego konkursu pn. „Chroń przyrodę dla przygody” zorganizowanego przez Fundację Nasze Środowisko i otrzymała cenne nagrody rzeczowe o wartości 10 000 zł. Najwyższą zaś nagrodą był fakt, że okolica została oczyszczona z 30 ton trujących nas odpadów. A to tylko jedno z zadań realizowanych w ramach projektu, który zakończy się w 2012 roku po dwóch latach od jego rozpoczęcia.
Uczniowie z Bieździedzy przygotowali dla europejskich gości specjalny program artystyczny nawiązujący do kultur czterech krajów - uczestników projektu
Integracja europejskich szkół stworzyła również świetną okazję do bliższego poznania kultur państw biorących udział w projekcie. Zaproszeni goście zwiedzili Kraków i Warszawę, a także poznali miejscowe atrakcje turystyczne, m.in. Karpacką Troję w Trzcinicy i gotycki kościół w Bieździedzy. Podczas pobytu w szkole spotkali się z uczniami, aby poprowadzić dla nich zajęcia proekologiczne oraz obejrzeli przygotowany dla nich program artystyczno- multimedialny dotyczący krajów biorących udział w projekcje. Wysoko ocenili występy uczniów, którzy starali się na scenie i w przygotowanym przez siebie reportażu filmowym pokazać to, co Polakom kojarzy się z poszczególnymi krajami. Widzowie zobaczyli więc hiszpański taniec flamenco, inscenizację o Don Kichote, polską wigilię, turecki targ czy też scenkę z czechosłowackiego serialu: „Szpital na peryferiach”. A to tylko niektóre punkty programu, którego przesłanie zawierała jego ostatnia odsłona ukazująca piłkarzy czterech reprezentacji narodowych stojących na najwyższym stopniu podium: „Tak naprawdę wszyscy gramy w jednej drużynie, choć tak bardzo się różnimy”. „Gramy” w jednej „drużynie”, by ocalić nasze środowisko naturalne! Dlatego: „We are the champions” - zaśpiewali na koniec wszyscy uczniowie i zaproszeni goście (były nawet łzy wzruszenia!).
W Warszawie
W Krakowie
Tygodniowy pobyt zagranicznych gości dał wiele satysfakcji zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy starali się być dobrymi ambasadorami Polski. Czesi, Hiszpanie i Turcy wyjeżdżali z naszego kraju przekonani, że polska szkoła w Bieździedzy to dla uczniów przyjazne miejsce, a Polacy są narodem niezwykle gościnnym- bo takie zapewnienia usłyszał od międzynarodowej delegacji pan Wiesław Jedziniak-dyrektor ZSPiG w Bieździedzy.
Spotkanie władz samorządowych z zaproszonymi gośćmi
Koordynatorem programu Comenius (ze strony polskiej) jest pani Renata Samborska- nauczycielka ZSPiG w Bieździedzy.
Na realizację programu przyznano szkole fundusz w kwocie 15 000 euro.
Autorka artykułu: Agata Ochałek- Skałba
Film pt.„Co Polacy wiedzą o Czechach, Hiszpanii
i Turcji?”
W dniach 26-30 września 2011 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum gościli przedstawiciele szkół partnerskich projektu „Doing Our Bit” programu Comenius. Było to już trzecie spotkanie partnerstwa.
Z tej okazji zostało przygotowane w naszej szkole przedstawienie „We are the champions”, na które składały się najbardziej charakterystyczne dla danego scenki rodzajowe dotyczące literatury, sztuki, muzyki, tradycji, kultury oraz sportu. Scenki te scalały w całość fragmenty filmu „Co Polacy wiedzą o Czechach, Hiszpanii i Turcji?”, w którym uczniowie naszej szkoły zadawali pytania mieszkańcom naszej gminy na temat państw partnerstwa.
Film można zobaczyć na stronie internetowej projektu– www.comeniusdob.com.
Konkurs „Jedz smacznie i zdrowo”
5 produktem partnerstwa projektu „Doing Our Bit” była książka kucharska (przepisy z resztek). Została stworzona, by zachęcić beneficjentów z każdego kraju partnerskiego do oszczędzania produktów spożywczych, a szczególnie do nie wyrzucania jedzenia, a raczej do wykonania z niego innych potraw. Koordynatorki projektu w naszej szkole: p. Renata Stelmach oraz p. Renata Samborska zapoznały uczniów całej szkoły z produktem partnerstwa jakim jest Książka Kucharska – przepisy z resztek. Dzięki temu uczniowie z klasy IIa gimnazjum spróbowali swych sił w ogólnopolskim konkursie „Jedz smacznie i zdrowo”, przypominający młodzieży zasady prawidłowego i zdrowego odżywiania.
Uczniowie naszej szkoły przygotowując film konkursowy, szczególną uwagę zwrócili na tak ważne problemy społeczne jak marnowanie żywności i niedożywienie. Film zdobył uznanie jury konkursu i klasa IIa zdobyła w tej kategorii jedną z głównych nagród – tablicę multimedialną wraz z projektorem. W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy odbyły się również warsztaty o tematyce żywieniowej, w których uczestniczyli wszyscy nasi uczniowie.
Nasza szkoła otrzymała także – jako jedna z dwóch placówek w Polsce – nagrodę dodatkową przyznaną przez Federację Polskich Banków Żywności.
Konkurs Wiedzy Przyrodniczej
dla uczniów klas 1-3
W maju 2011 roku odbył się Konkurs Wiedzy Przyrodniczej dla uczniów klas 1-3, zorganizowany przez: p. Alicję Rączka i p. Małgorzatę Matysik. Jego celem było propagowanie idei projektu „Doing Our Bit” wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły i utrwalanie w nich zachowań proekologicznych. Każdą klasę reprezentował 3-osobowy zespół, który musiał poradzić sobie z różnego typu zadaniami, np.: uzupełnianiem brakujących wyrazów w tekście, dopasowywaniem nazw zwierząt chronionych do ich obrazków, czy odgadywaniem rebusów i zagadek. Oprócz tego było zadanie sprawnościowe: trafić pustą puszką do kosza. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Punkty po każdej konkurencji były sumowane. Klasy za pierwsze 3 miejsca otrzymały nagrody w postaci gier dydaktycznych, a zespoły poza podium książki i upominki. Podczas, gdy jury liczyło punkty, zebrana widownia obejrzała jedną ze scenek teatralnych, pt. „Był sobie człowiek”, przygotowanych przez uczniów klasy 5 w ramach projektu „Doing Our Bit”. Także przy okazji tego konkursu uczniowie klas 6 rozdali swoim młodszym kolegom, wykonane przez siebie kosze do prawidłowej segregacji śmieci. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Konkurs Recytatorski „Wiersze o Zimie”
Dnia 23 lutego 2012 roku został zorganizowany konkurs recytacji poezji dla klas „0”-„III” szkoły podstawowej. Uczestnicy przygotowywali jeden wiersz związany tematycznie z zimą, ale z odcieniem ekologicznym. Każdy z wychowawców pomógł swym uczniom wybrać wiersz związany z zimą oraz ochroną przyrody, a także nadzorował postępy w przygotowaniach do występu.
Zwycięzcy otrzymali piękne książki, wyróżnieni drobne upominki, a wszyscy uczestnicy nagrody za udział. Konkurs został zorganizowany, by rozwijać umiejętności recytatorskie najmłodszych uczniów oraz rozbudzać w nich większą świadomość ekologiczną. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej dla uczniów klas 1-3
W maju 2011 roku w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej „Jak chronimy przyrodę?”, którego celem było propagowanie idei projektu „Doing Our Bit” – „Robić Swoje” wśród najmłodszych klas szkoły podstawowej.
Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej dowolną techniką oraz na dowolnym formacie. Wszystkie prace znalazły się na wystawie, tak aby każdy mógł je obejrzeć, a tym samym dowiedzieć się czegoś więcej o ochronie środowiska. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek, a autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni książkami o tematyce przyrodniczej.