BIBLIOTEKA

ROK SZKOLNY2022/23

 

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

PONIEDZIAŁEK

7.45 – 8.00

10.30 – 12.45

WTOREK

7.15 – 8.00

10.30 – 12,45

ŚRODA

7.15 – 8.45

10.30 – 11.30

CZWARTEK

7.15 – 8.00

10.30 – 12.45

PIĄTEK

8.00 – 11.30


CZYTELNIK ROKU 20222

W ramach promocji czytelnictwa biblioteka szkolna przez cały rok prowadziła akcję pn. "Czytelnik miesiąca", w której cyklicznie wyłaniano najaktywniejszych  czytelników. Finałem akcji był wybór "CZYTELNIKA ROKU", którym został Norbert Boroń uczeń klasy 2 a.  Laureat konkursu otrzymał dyplom oraz upominek z rąk Pana Wiesława Jedziniaka podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.


DZIECI DZIECIOM  -  CZYLI SZKOLNE KOŁO "ZACZYTANYCH" W AKCJI!

Na ciepłe, przedwakacyjne dni Szkolne Koło „Zaczytanych przygotowało ostatnią w tym roku szkolnym akcję promująca czytelnictwo pn. „Dzieci – Dzieciom”.  Tym razem członkowie koła zaprezentowali młodszym kolegom inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.  Gościnnie wystąpili również w przedszkolu Sióstr Serafitek w Bieździedzy.



TRENING DLA MÓZGU – 6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI

Lektura książek to najlepszy pokarm nie tylko dla mózgu – potrafi pozytywnie wpłynąć także na cały organizm. I nie trzeba do tego godzinnego ślęczenia nad stronicami. Wystarczy rozdział dziennie.

Zwiększa wydolność mózgu.

Czas spędzony z książką wymaga skierowania myśli na jeden tor. Nie robisz wtedy kilku rzeczy na raz, nie jesteś rozproszona. To świetnie działa na umysł! Poza tym podczas lektury musimy łączyć logicznie fakty, zapamiętywać imiona bohaterów, nadążać za akcją. To wszystko powoduje, że w mózgu tworzą się nowe synapsy(połączenia, za pomocą których komunikują się komórki nerwowe) oraz wzmacniają istniejące. A to przekłada się na lepszą pamięć i umiejętność koncentracji. Do tego rozwija się nasza wyobraźnia.

Redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia pracę serca. Wystarczy 6 minut, aby zredukować napięcie o ponad 60 procent. Według ekspertów książki odstresowują  lepiej niż słuchanie muzyki czy spacer.

Poprawia kontakt z drugim człowiekiem

Na łamach naukowego pisma „Sience” ukazały się wyniki badań sugerujące, że kontakt z fikcją literacką rozwija empatię. Eksperci uważają, że dzięki książkom jesteśmy bardziej wrażliwi na potrzeby innych ludzi.

Zapobiega chorobom neurozwyrodnieniowym

Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój choroby Alzheimera i demencji w porównaniu do osób, które nie oddają się tego typu stymulującym czynnościom. Nasz mózg bardzo lubi takie ćwiczenia.

Poszerza słownictwo

Czytanie książek wymaga zdolności językowych, ale też je rozwija. Regularna lektura potrafi pomóc swobodnej wysławiać się na co dzień.

Pomaga w zaśnięciu

Jeśli chcesz polepszyć higienę snu, wieczorem zamiast przeglądać internet w telefonie, sięgnij po wciągającą książkę. Nie tylko o wiele łatwiej zaśniesz, ale też głębiej.


SZKOLNY KIERMASZ KSIĄŻEK WE WSPÓŁPRACY Z KIĘGARNIĄ „U JACKA’’


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK – DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Tydzień Bibliotek to czas, w którym książnice otwierają się jeszcze bardziej na swoich czytelników. W tym roku Tydzień Bibliotek pod  hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia, które można rozpatrywać zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni nawiązując do działalności online bibliotek i ich zaktywizowania w mediach społecznościowych.

Z okazji Dnia Bibliotekarza uczniowie klas młodszych przygotowali kolorowe laurki dla opiekunki naszej szkolnej biblioteki - Pani Beaty Biernackiej.

 

Biblioteka, biblioteka,
takie miejsce na Was czeka.
Są tu bajki i słowniki
i komiksy z Myszka Miki.

Każdy jest w niej mile widziany
i zawsze po królewsku witany.
Znajdziesz tutaj Mickiewicza,
Kopernika, Sienkiewicza.

Książki to najlepsi przyjaciele, którzy
nie zranią, nie zasmucą, a nauczą wiele!!
Lecz szanujcie je koledzy,
bo są one źródłem wiedzy
oraz pilnie je czytajcie
i swój umysł rozwijajcie.

A gdy głowisz się nad referatem
nie odrabiaj go sam z bratem,
bo na ciebie zawsze czeka
nasza szkolna biblioteka!


WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Kluczem do wiedzy jest czytanie, stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania. Sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno  emocjonalne jak i intelektualne.

Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii, zalewem rynku urządzeniami mobilnymi. W tym wszystkim  nie znajdujemy czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze Rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek.

O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy z nas. Należą do nich:

·        czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,

·        czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,

·        czytanie poprawia płynność  wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych,

·        czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza fantazję

·        czytanie poprawia pamięć, zwiększa zdolności koncentracji uwagi,

·        czytanie uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,

·        wzrasta zasób słów i pojęć,

·        czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne.

·        czytanie odpręża, uspokaja i relaksuje,

·        czytanie uczy empatii i wrażliwości,

·        czytanie to dobry sposób na nudę !

Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu rodzinnego  i szkoły. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgną po nie w kolejnych etapach życia.                                 

 

Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie.


PIEŚNI PATRIOTYCZNE  

Z okazji przypadających na maj dwóch ważnych świąt narodowych: Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - uczniowie klasy 5 b wzięli udział w projekcie edukacyjnym pn. „Znamy polskie pieśni narodowe”. Przygotowanie i prezentacja pieśni odbyła się w ramach pracy biblioteki szkolnej.


PROJEKT EDUKACYJNY 

„KSIĄŻKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO: NA NUDĘ I NA PRZERWĘ TEŻ…”

Projekt skierowany jest do uczniów, którzy nie wiedzą jak spędzić czas wolny w trakcie przerw międzylekcyjnych. Specjalnie dla nich w bibliotece zorganizowano przytulny kącik czytelniczy - idealny dla uczniów spragnionych ciszy i wytchnienia. Serdecznie zapraszamy wszystkie „szkolne mole książkowe” i nie tylko!


CZYTANIE BIBLIOTECZNE

Uczniowie z klasy 5 b należący do „Szkolnego Koła Zaczytani”  w ramach cyklicznej, cotygodniowej akcji przybliżają postać naszego patrona: Tadeusza Kościuszki najmłodszym kolegom z oddziału przedszkolnego. Członkowie „Szkolnego Koła Zaczytani” prezentują najmłodszym uczniom fragmenty książki Izabeli Degórskiej  „Tadeusz Kościuszko – Wakacje z wodzem” starając się urozmaicić czytanie ciekawymi kostiumami i aranżacjami.

 


WYSTAWA OKOLICZNOŚCIOWA Z OKAZJI ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY 

Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy jest Tadeusz Kościuszko. Z okazji obchodów Święta Szkoły na korytarzu przy bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona postaci Tadeusza Kościuszki. Wystawa miała na celu przybliżenie uczniom najważniejszych faktów związanych z tą ważną dla Polski postacią. Z postacią naszego patrona zostali również zapoznani uczniowie, nauczycieli i rodzice poprzez prezentację multimedialną.


 

WYSTAWA OKOLICZNOŚCIOWO PATRONI ROKU 2022 

 Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski będą patronować rokowi 2022. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały.

         W 2022 r. mija 100. rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Jego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, naukowiec, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog, działaczka społeczna. Jak przypomniał Sejm w podjętej uchwale, „mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła ona stwierdzenie: "Nie ma kaleki – jest człowiek”. Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego” – dodali posłowie.

     W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Maria Konopnicka za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” – napisali posłowie w uchwale.

       200 lat temu, w marcu 1822 r., urodził się Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego. W 2022 r. przypada także 140. rocznica jego śmierci. „Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata” – podkreślili posłowie w uchwale. Z wykształcenia farmaceuta, podczas pracy w aptece prowadził badania nad destylacją ropy naftowej, z której udało mu się wydzielić naftę. Wśród dokonań Łukasiewicza Sejm wymienił utworzenie na ziemiach polskich pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce w powiecie krośnieńskim, a następnie uruchomienie kilku rafinerii. Wynalazł on także lampę naftową. Posłowie podkreślili zaangażowanie patriotyczne Łukasiewicza: udział w konspiracji podczas Powstania Krakowskiego, wsparcie finansowe Powstania Styczniowego i pomoc jego uczestnikom. Był on także filantropem i działaczem społecznym. Sejm zdecydował o ustanowieniu 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza „szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników”.

       Józef Mackiewicz urodził się 120 lat temu, w kwietniu 1902 r. Ten jeden z największych pisarzy polskich w swej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego na tle przełomowych wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”. Izba podkreśliła też jednoznaczną postawę ideową Józefa Mackiewicza: „Był nieprzejednanym wrogiem totalitaryzmów, szczególnie komunizmu, poszukiwał wszystkiego, co mogłoby łączyć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym antybolszewicką opozycję w Rosji, na drodze ku wolności narodów”. Izba ustanowiła pisarza patronem 2022 r., „uznając wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi".

      30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Jak przypomnieli posłowie w uchwale, tego samego dnia, 16 października 1978 r., Karol Wojtyła został papieżem. „Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko” – dodali. „Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki były wyłącznie "broszkami w męskich wyprawach" Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – podkreślił Sejm. Posłowie przypomnieli, że w latach 80. Wanda Rutkiewicz należała do „Solidarności”, działała też w opozycji demokratycznej.

     Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej, zmarł 200 lat temu, w marcu 1822 r. W nadchodzącym roku będziemy obchodzić także 275. rocznicę jego urodzin oraz 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, w dwudziestoleciu międzywojennym stała się naszym hymnem narodowym. „To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego” – napisali posłowie w uchwale. 

          W 1822 r. w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne "Romantyczność", "Powrót taty", "Pani Twardowska", bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. „Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – dodała Izba. Sejm przypomniał innych najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w dziedzinie literatury, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę w muzyce, Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę w malarstwie. „Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich. 

 

OBCHODY ROKU MARII KONOPNICKIEJ 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 5 b należący do „Szkolnego Koła Zaczytani”  zapoznali uczniów klas 0-3 z krótkim życiorysem oraz twórczością Marii Konopnickiej. 

 

 

WZBOGACAMY KSIEGOZBIÓR SZKOLNY 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zaprasza do akcji pn. „Wzbogacamy księgozbiór szkolny”. Celem akcji jest zaangażowanie uczniów do składanie propozycji pozycji książkowych, które chcieliby widzieć w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

 

MISTRZ CZYTELNICTWA W MAJU 

W maju  br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazała się uczennica klasy II b: Magdalena Bujak, która została nagrodzona przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymała dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

NARODOWY PROGRAM CZYTELNICTWA

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna działająca w Publicznej Szkole Podstawowej w Bieździedzy już po raz drugi uzyskała środki finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz doposażenie biblioteki i czytelni. Z pozyskanych środków realizowane będą również różnego typu inicjatywy promujące wśród dzieci i młodzieży czytelnictwo. Dofinansowanie otrzymano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 realizowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Koordynatorem programu będzie Pani Beata Biernacka, ale również uczniowie naszej szkoły mogą włączyć się w jego realizacje m.in. poprzez składanie propozycji inicjatyw czytelniczych, czy wybór pozycji książkowych, które chcieliby widzieć w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

 

MISTRZ CZYTELNICYWA W KWIETNIU 

W kwietniu  br. najlepszymi szkolnymi czytelnikami zostali uczniowie klasy 1 a: Piotr Strugała i Michał Młodecki.

Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzony przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymali dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!


MISTRZ CZYTELNICYWA W MARCU

W marcu  br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazał się uczeń klasy III a: Jakub Dziędziol 

Zwycięzca konkursu został nagrodzony przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

MISTRZ CZYTELNICYWA W LUTYM

W lutym  br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazali się uczniowie klasy 1 a: Alicja Caputa i Michał Młodecki. Zwycięzca konkursu został nagrodzony przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

KONKURS NA NAJPĘKNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI

7 marca br.  odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najpiękniejszą zakładkę do książki. Konkurs zorganizowała Pani Beata Biernacka w ramach pracy biblioteki szkolnej, a jego uczestnikami byli uczniowie klas młodszych. Pan Dyrektor Wiesław Jedziniak wręczył laureatom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.  

I miejsce

Milena Bronowicz kl. 3 b

II miejsce

Antoni Maziarz kl. 3 a

III miejsce

Filip Fara kl. 3 a

Wyróżnienia

Alan Kołeczek kl. 3 b

Maja Wójtowicz kl. 3 a

Michał Adamowicz kl. 3 a

Serdecznie gratulujemy! 


MISTRZ CZYTELNICYWA W STYCZNIU 

W styczniu  br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazał się Norbert Boroń z klasy 2 a. Zwycięzca konkursu został nagrodzony przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

MISTRZ CZYTELNICYWA W GRUDNIU

W grudniu br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazał się Norbert Boroń z klasy 2 a. Zwycięzca konkursu został nagrodzony przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!


Wyniki konkursu Plastycznego: "Książka uczy, bawi, wychowuje"

W ramach pracy biblioteki szkolnej uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym promującym czytelnictwo, którego organizatorka była Pani Beata Biernacka.  A o to lista zwycięzców:

1 miejsce Maria Biernacka klasa 5b

2 miejsce Milena Słonka klasa 4a

3 miejsce Antoni Tobiasz klasa 4a

Wyróżnienia:

Dawid Mamroł klasa 4a

Wojciech Madej klasa 4a

Emilia Knap klasa 5b


Recenzja książki pt. „Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem”

Bohaterami książki pt. „Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem” są Antoś, Kuba , Adam i Sonia. To kuzynostwo, które spędza wakacje u dziadków w Olszówce koło Krakowa. Ich dziadek interesuje się historią, a szczególnym szacunkiem darzy polskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszkę. Dzieci dowiadują się wiele ciekawych rzeczy o Wodzu i pomagają dziadkowi przygotować się do udziału w widowisku historycznym, w którym ma on wcielić się w rolę Tadeusz Kościuszki.  

Uważam, że warto przeczytać ta książkę, ponieważ w sposób ciekawy i wesoły przybliża nam postać patrona naszej szkoły. Na pewno nie wszyscy wiedzą jakim ciekawym człowiekiem był Tadeusz Kościuszko. 

 

MISTRZ CZYTELNICYWA W LISTOPADZIE

W listopadzie br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazał się Norbert Boroń z klasy 2 a, któremu w minionym miesiącu udało się przeczytać 11 książek. Zwycięzca konkursu został nagrodzony przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który obchodzony jest na całym świecie w dniu urodzin Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. W nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego Internetu szczególnie warto przypominać dzieciom dawne klasyczne bajki i baśnie, ponieważ coraz częściej wypierane są one przez bajki współczesne. Z tej okazji uczniowie klasy 5b przygotowali bajkowe popołudnie dla uczniów świetlicy szkolnej. Organizatorką tej sympatycznej akcji była Pani Beata Biernacka - opiekunka biblioteki szkolnej.


MISTRZ CZYTELNICYWA W PAŹDZIERNIKU 

W październiku br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazał się  Norbert Boroń z klasy 2 a. Zwycięzca konkursu zostanie nagrodzona przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzyma dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

 

 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH 

„Baśnie i legendy z różnych stron świata”

To święto ustanowione zostało w 1999r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego i ma na celu promocję szkolnych bibliotek i ich zbiorów. W tym roku święto to obchodzone jest pod hasłem:
„ Baśnie i legendy z różnych stron świata”.

 

A oto wybrane baśnie i legendy znajdujące się w zasobach naszej biblioteki.  Zapraszam do lektury! 

Święto Bibliotek

W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto, które zostało ustanowione w 1999r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz integracja środowiska szkolnego. W ramach obchodów Święta Bibliotek zapraszam uczniów naszej szkoły do cyklicznego udziału w konkursach:

Konkurs plastyczny na zakładkę do książki

„Tu kwiatek, tam łatka, to Twoja zakładka …” (dla uczniów klas 0 – III)

 Cele:

Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci.

Kształtowanie poczucia estetyki.

Doskonalenie sprawności manualnych.

Rozbudzenie świadomości poszanowania książek.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do książki.

Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane itp.) Kształt pracy dowolny. Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę. Praca powinna być opisana: imię i nazwisko ucznia, klasa i dostarczona do biblioteki szkolnej do 31 października.

Na zwycięzców czekają nagrody!

KONKURS PLASTYCZNY

„Książka uczy, bawi, wychowuje…”(dla uczniów klas 4-8)

 Cele:

Rozwijanie uzdolnień i wyobraźni uczniów

Kształtowanie wrażliwości artystycznej

Doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi

Propagowanie czytelnictwa

Zasady uczestnictwa:

Indywidualne wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematyki konkursu. Format pracy A4. Technika dowolna Praca powinna być opisana: imię i nazwisko, klasa, tytuł pracy (hasło konkursu) i dostarczona do szkolnej biblioteki do 31 października.

 

Na zwycięzców czekają nagrody!

Mistrz czytelnictwa

We wrześniu br. najlepszym szkolnym czytelnikiem okazała się Maria Leśniak. Zwyciężczyni konkursu zostanie nagrodzona przez wychowawcę pozytywnym zachowania za wzorowe promowanie czytelnictwa oraz otrzyma dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

 Narodowe czytanie 2021

Szkolna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie odbyła się końcem września. W tym roku czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.


Wycieczka do Komańczy

16 września br. odbyła się szkolna wycieczka do Komańczy i Myczkowiec, w której wzięli udział uczniowie klas 5a, 5b oraz 6. Głównym celem wyjazdu było przybliżenie dzieciom postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponadto uczniowie mieli okazję zwiedzić m.in. Ogród Biblijny, Park Miniatur oraz mini ZOO. Ostatnią atrakcją wycieczki były warsztaty w Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 oraz spacer po Zaporze Solińskiej. Wycieczka zorganizowana była we współpracy z biblioteką szkolną.


Wystawa promująca dramat Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej"


„Jestże się poetą, czyli raczej tylko się bywa”?

Twórczość Cypriana Kamila Norwida Twoimi oczami – zachęcamy do udziału w konkursach!

 

Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Cypriana Kamila Norwida. To okazja, aby zgłębić twórczość tego wielkiego polskiego poety, prozaika, malarza, rzeźbiarza i filozofa. To również szansa na to, aby zastanowić się nad tym, kim dla nas jest Cyprian Kamil Norwid? Dziś, 24 września 2021 r. w 200-lecie urodzin Norwida, premier Mateusz Morawiecki ogłosił konkursy odnoszące się do twórczości naszego wybitnego rodaka. Zachęcamy, aby wziąć w nich udział! do twórczości naszego wybitnego rodaka. Zachęcamy, aby wziąć w nich udział!

Który konkurs jest dla Ciebie?

 „Bo piękno jest, żeby zachwycało… wszystko o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida”. 

Konkurs skierowany do uczniów publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych. 

Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu edukacyjnego z elementami pracy badawczej przedstawiającej życie i twórczość poety za pomocą kreatora e-materiałów dostępnego na koncie ucznia na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej znajdującej się pod adresem www.zpe.gov.pl. 

Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bo-piekno-na-to-jest-by-zachwycalo---konkurs-o-zyciu-i-tworczosci-cypriana-kamila-norwida oraz na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (www.zpe.gov.pl). 

 „Projekt: Norwid” 

Konkurs na projekt graficzny koszulki promującej życie i twórczość Norwida, skierowany do dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami kraju, w wieku 6-19 lat. 

Inicjatywa odbywa się w 3 kategoriach wiekowych (6-10 lat, 11-14 lat, 15-19 lat). 

Projekty będą zgłaszane za pośrednictwem formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie www.norwid.pol.org.pl

Quiz wiedzy o Cyprianie Kamilu Norwidzie dla dzieci i młodzieży będzie realizowany online. 

Szkolenia online dla nauczycieli polskich szkół poza granicami kraju, tj. scenariusze lekcji na temat poety do przedstawienia na lekcjach w młodszych i starszych klasach oraz dwa webinaria, jak poprowadzić te scenariusze a także przesłanie do 50 największych szkół polskich poza granicami kraju zestawów promocyjnych dotyczących Norwida.

Więcej informacji nt. „Projektu: Norwid”, organizowanego przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie można znaleźć na stronie https://ida.pol.org.pl/.

Konkurs na najlepsze publikacje książkowe o tematyce Norwidowskiej. 

Konkurs ma charakter otwarty. Do konkursu mogą być zgłaszane publikacje wydane w języku polskim w latach 2016-2021. 

Zgłoszenia pracy do konkursu może dokonać autor, redaktor (w przypadku publikacji zbiorowej) lub inna osoba po uzyskaniu pisemnej zgody autora lub redaktora.

Informacje o konkursie będą podane na stronie internetowej organizatora - Instytutu De Republica (www.iderepublica.pl

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pudełko zwane wyobraźnią – Cyprian Kamil Norwid” 

Konkurs skierowany do uczniów wszystkich szkół plastycznych w Polsce.

Zadaniem konkursowym będzie twórcza interpretacja plastyczna wybranego utworu poety w formie: 1 - malarstwo, collage, techniki mieszane, 2 - rysunek, grafika, 3 - mała forma rzeźbiarska w celu uczczenia 200-lecia urodzin artysty.

Informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej organizatora - Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcachhttps://www.plastyk.kielce.pl/wydarzenia/konkursy/pudelko-zwane-wyobrazniacyprian-kamil-norwid/

 

MISTRZ CZYTELNICTWA

W roku szkolnym 2021/22 biblioteka szkolna wznawia cykliczny konkurs pn.  „Mistrz czytelnictwa”, który skierowany jest do uczniów klas 1-3 Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy. Konkurs ma na celu promocję czytelnictwa. Wyniki konkursu ogłaszane są w każdym miesiącu, a zwycięzcą zostaje uczeń, który przeczyta największą ilość książek w ciągu jednego miesiąca. Zapraszamy do udziału.


Rok szkolny 2020/21


26 maja Dzień Matki

             Wszystkim wspaniałym Mamom naszych kochanych czytelników w dniu Ich święta składamy najlepsze życzenia – cudownych chwil spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia i wszelkiej pomyślności….

 


Do życzeń pragnę dołączyć piosenki w wykonaniu dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g
oraz wiersze:
https://www.youtube.com/watch?v=An6Daop6iSQ&t=46s

 

W maju tradycyjnie obchodzimy święto książki, znane jako

Dni Oświaty, Książki i Prasy.


Jak powstaje książka ?
Z tej okazji w całym kraju organizowane są liczne kiermasze, spotkania autorskie, happeningi i wystawy promujące książki i czytelnictwo.
A czy wiecie jak powstaje książka ?
Tak krok po kroku od pomysłu autora poprzez wydawcę aż do czytelnika?
Przekonajcie się sami oglądając zamieszczony filmik. Może stanie się on inspiracją dla Was do wydania własnej książki ?
https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
Na pewno słyszeliście o lapbookach, czyli książkach warstwowych. Oto prosty przepis na książkę, która pomoże Wam uporządkować wiedzę z różnych przedmiotów i dziedzin:
https://www.youtube.com/watch?v=-YghqFOiGBw


Zatrzymaj się na chwilę – złote myśli Jana Pawła II

Słowa Jana Pawła II stanowią dla wielu osób źródło inspiracji i natchnienia. Mają w sobie głębię i siłę. Pozwalają dostrzec to, czego do tej pory nie zauważaliśmy.

• Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują
w naszych sercach.
• Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb.
• Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.
• Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś.
• Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
• Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
• Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy.
• Jak można kochać Boga, który jest niewidzialny, nie kochając człowieka, który
jest obok nas.
• Każde pokolenie powinno zdawać sobie sprawę, iż wolność nie polega na tym, żeby robić, co nam się żywnie podoba, ale na prawie do robienia tego, co należy.
• Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest Twoje.

Mam nadzieję, że te kilkanaście cytatów, trafi do waszych serc i pomoże zmienić życie na lepsze. Niech złote myśli Jana Pawła II staną się dla was światełkiem w mroku. 

 

Dzień Bibliotekarza

 

8. Maja w całym kraju świętowany jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych… 

W 1999r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ustanowiło to święto, aby w ten sposób zwrócić uwagę na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i rozwoju zainteresowań czytelniczych. 

Ale to Wy drodzy Czytelnicy jesteście w naszej codziennej pracy najważniejsi. Dostarczacie nam inspiracji, ciekawych pomysłów, energii i radości w każdym dniu.

 

Lekcja patriotyzmu

 

Majowe święta – dni, o których należy pamiętać …

Przed nami  majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień  Flagi Rzeczypospolitej oraz  Święto Narodowe Trzeciego Maja. 

Zachęcam do obejrzenia prezentacji,  która udzieli odpowiedzi, dlaczego te dni są tak ważne dla każdego Polaka.

https://www.youtube.com/watch?v=qA2n8zTpcaU

  

Kartka z kalendarza świąt nietypowych ….

 

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  uroczystość obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. 

Zachęcam Was do obejrzenia prezentacji  dotyczącej tego święta.

Link do strony:

https://www.youtube.com/watch?v=294158Ot_4A

A czy wiecie. Co to jest prawo autorskie? 

To jedna z dyscyplin prawa cywilnego wchodząca w zakres praw  własności intelektualnej. Przysługuje ono osobie, która jest autorem/ twórcą dzieła. Do wytworów objętych tymi przepisami zalicza się wszelkie utwory wyrażone słowami, znakami lub symbolami. A więc przedmiotem prawa autorskiego są utwory muzyczne, literackie, plastyczne, audiowizualne, fotograficzne itp.

O tym jak działa prawo autorskie dowiecie się po obejrzeniu prezentacji:

https://www.youtube.com/watch?v=JIQgsWXU2_8

  

 A to ciekawe….

Książki mają własny hymn ….

Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy  Książki UNESCO, Wrocław 2016. Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby język ani kultura nie była barierą utrudniającą wspólne działanie. Utwór ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.

Tekst hymnu to wiersz „ Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej.

Posłuchajcie:

https://www.youtube.com/watch?v=Xo3nIQ-eTMg


Kartka z kalendarza świąt nietypowych ...

Międzynarodowy Dzień Książek Dla Dzieci ...

 

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 

 

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także  była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 

Nadchodzą święta...

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przesyłam życzenia dla wszystkich czytelników i sympatyków biblioteki szkolnej. 

Niech te święta będą pięknymi chwilami spędzonymi z najbliższymi, pełne wiosennego nastroju i czasu na lekturę książek.


25 marca Dzień Czytania Książek J.R.R. Tolkiena 

25 marca cały świat wspomina i czyta tego dnia, choć fragment jednej z powieści tego autora! John Ronald Reul Tolkien urodzony 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki, zmarł 2 września 1973 r. w Wielkiej Brytanii; brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej i literatury staro- angielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Spopularyzował literaturę fantasty; poliglota – znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, język duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski (język polski uznał za zbyt trudny).Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał, jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać….

Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne, oryginalne dzieła. Powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie. 

 21 marca Światowy Dzień Poezji

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione  zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Cyfrowa biblioteka dla uczniów

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/cyfrowa-biblioteka-dla-uczniow-i-studentow

 

 

BIBLIOTEKA ZDALNIE!


Drodzy Uczniowie!

Biblioteka szkolna nie pozastawia czytelników bez pomocy i wsparcia. Wprowadzamy możliwość zarezerwowania konkretnych pozycji książkowych za pośrednictwem poczty elektronicznej w aplikacji Teams pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Zamówione przez Was książki będzie można odebrać w dniu następnym po dokonaniu rezerwacji przy wejściu głównym do szkoły. Opisane Waszym imieniem i nazwiskiem książki będą wpisane na indywidualne konto czytelnika, a ich odbiór odbywać się będzie w godzinach od 8.00 do 17.00. W podobny sposób można dokonać zwrotu książek, odkładając je do pojemnika przy wejściu – oczywiście podpisane imieniem i nazwiskiem. Serdecznie zapraszamy!

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Drodzy Uczniowie!

Na te święta śniegu mnóstwo,
Niech opuści Was ubóstwo,
Niech zagości radość w koło,
Ma być pięknie i wesoło.
I do szopki podążajcie,
Pokłon bijcie i ufajcie,
Że ten Jezus maluteńki
Spełni Wam życzenia wszelkie.

                                                                                              OPIEKUNOWIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ


GRUDNIOWY CZAS...


          Mikołajki już za nami, to jednak nie koniec grudniowych atrakcji! 
W związku z tym, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia w dniu dzisiejszym zapraszamy do wykonania w domowym zaciszu karki bożonarodzeniowej.

Potrzebne materiały:

Kartka a4

Chusteczki higieniczne

2x guziki

Krepina

Papier kolorowy

Flamaster

Klej

Wykonanie:

Kartkę a4 składamy na pół. Następnie wycinamy owalny kształt jednego z boków. Chusteczkę higieniczną rozwarstwiamy na części, smarujemy klejem kartkę i naklejamy pogniecioną, jedną część chusteczki. Z krepiny wycinamy szalik (może być prosty, pognieciony. Dajcie się ponieść własnej fantazji!). Przyklejamy guziki, które służyć będą nam za oczy bałwanka. Z papieru kolorowego wycinamy kapelusz, guziki, rękę i nos bałwana, które na koniec przyklejamy. Zostało nam tylko flamastrem napisać ,,Wesołych świąt!”. To oczywiście tylko jedna z propozycji wykonania kartki bożonarodzeniowej, zamiast bałwanka możecie zrobić Mikołaja, renifera lub choinkę!

 

 

Miłej zabawy!


ŚWIETNY ZE MNIE DZIECIAK!

O poczuciu własnej wartości...

Bądź najlepszym sobą!

Mogą zdarzyć się takie chwilę, kiedy nie będziesz zadowolony z tego, że jesteś sobą. Może nawet chciałbyś być kimś innym.

Może chciałbyś grać w piłkę jak Zbyszek, śpiewać jak Kasia albo rozwiązywać zadania z matematyki jak Adam. Może masz wrażenie, że twoi rodzice bardzo pragną, żebyś był w czymś najlepszy, ale tobie to zupełnie nie wychodzi.

Nikt nie jest najlepszy we wszystkim. Niektóre dzieci umieją rozwiązywać zadania z matematyki, ale nie potrafią grać w piłkę. Inne umieją grać w piłkę, ale nie potrafią  śpiewać. Jeszcze inne umieją śpiewać, ale nie potrafią rozwiązywać zadań z matematyki. Ty też masz swoje szczególne dary, uzdolnienia, talenty. 

Zastanów się w czym Ty jesteś najlepszy. Jeżeli będziesz mieć z tym problem, poproś o pomoc swoich najbliższych, przyjaciół. Zapytaj ich, co odkryli w tobie pozytywnego lub wręcz niepowtarzalnego.

Teraz wykonaj pracę plastyczną: 

„Jestem wyjątkowy”


Czytaj i ... żyj dłużej 

A to ciekawe …

Czytaj i …żyj dłużej

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Yale ustalili istnienie zależności między długością życia człowieka a czytaniem książek. Ich badanie dowodzi m.in., że osoby czytające książki żyją średnio 23 miesiące dłużej niż ci, którzy w ogóle nie czytają. Jeśli na lekturę poświęca się pół godziny dziennie, to ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 12 lat maleje o 17%. W przypadku tych, którzy czytają więcej niż pół godziny dziennie, ryzyko maleje aż o 23 % w perspektywie 12 lat. Szczegółowe wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „ Social Science& Medicine”

Źródło:  ”Książki magazyn literacki”   Nr 8/2016 (239),  str.4.


Dobry Święty, na którego czekają z utęsknieniem dzieci


Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda wioska świętego Mikołaja w Rovaniemi kliknijcie w poniższy link.

https://www.bing.com/videos/searchq=wioska+sw+mikolaja&ru=%2fvideos%2fsearch%3fq%3dwioska%2520sw%2520mikolaja%26qs%3dn%26form%3dQBVR%26sp%3d1%26pq%3dwioska%2520sw%2520mikolaja%26sc%3d518%26sk%3d%26cvid%3d750686619F8B4710852584B32573DFF7&view=detail&mid=3FE7C2EA6B09688E0C813FE7C2EA6B09688E0C81&&FORM=VDRVRV

Poniżej zamieszczamy link do filmu ”Chłopiec, który został świętym”, ukazującego prawdziwą historię św. Mikołaja. Zapraszamy do obejrzenia.

https://www.bing.com/videos/searchq=mikolaj+ch%c5%82opiec+ktory+zostal+swietym&&view=detail&mid=B45AC6A419E78E4A2713B45AC6A419E78E4A2713&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dmikolaj%2520ch%25C5%2582opiec%2520ktory%2520zostal%2520swietym%26qs%3Dn%26form%3DQBVR%26sp%3D1%26pq%3Dmikolaj%2520ch%25C5%2582opiec%2520ktory%2520zostal%2520swietym%26sc%3D037%26sk%3D%26cvid%3DB3EC8250FADD4535A9BD304997D6D50D

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

30 listopada 2020 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Bieździedzy odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agatą Ochałek - Skałbą, autorką książki pt. „Powstaniec. Wspomnienie o Władysławie Romerze”. Spotkanie zorganizowali pracownicy biblioteki szkolnej w Bieździedzy – Pani Beata Biernacka oraz Pan Wojciech Wiejowski - we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kołaczycach. Rozmowa z autorką książki odbyła się w nietypowej formie, jednak bardzo dobrze nam już znanej z uwagi na panującą pandemię, a mianowicie w formie video - konferencji. W spotkaniu wzięli udział m.in. uczniowie oraz nauczyciele ze szkoły w Bieździedzy. Serdecznie dziękujemy Pani Ochałek-Skałbie za poświęcony nam czas i cieszymy się, że mogliśmy się bliżej zapoznać z postacią bohatera jej książki -Władysława Romera.



PROMOCJA CZYTELNICTWA 

Zostań w domu. W ramach promocji czytelnictwa zaproponuj koledze, koleżance swoją ciekawą książkę. Zrób sobie zdjęcie z książką, tak żeby był widoczny tytuł i prześlij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. Wszystkie tytuły polecanych książek umieszczone zostaną na stronie internetowej naszej szkoły. Powodzenia!

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W kwietniu br. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Bieździedzy została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego otrzymała kwotę 15 tys. złotych na zakup lektur oraz innych nowości wydawniczych. Otrzymane środki zostały już większości wykorzystane, a obecnie czekamy na ostatnią dostawę zamówionych pozycji książkowych. Po zakatalogowaniu i oprawieniu udostępnimy listę nowych nabytków bibliotecznych na stronie internetowej w zakładce Biblioteka.

 

Zapraszamy już w grudniu do wypożyczania nowych książek poprzez rezerwacje online.


Bezpieczeństwo w sieci

Kilka słów o bezpiecznym Internecie …

W ostatnim czasie chyba każdy z nas stał się ekspertem od komputerów i Internetu – zdalne lekcje , rozmowy z kolegami za pośrednictwem komunikatorów  …

Zupełnie niespodziewanie, spora część naszego życia została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Z uwagi na fakt, że coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem, tym bardziej powinniśmy wyczulić się na to, jak bezpiecznie poruszać się w wirtualnej przestrzeni.

Przedstawiam Wam film edukacyjny o bezpiecznym Internecie zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego Sieciaki.pl prowadzonego przez Fundację „Dajmy Dzieciom Siłę”, w ramach programu „ Dziecko w Sieci”.

Link do strony:

https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s

 

21 listopada -  Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień…

         Dzień ten zapoczątkowano w 1973r. jako formę protestu przeciwko konfliktom pomiędzy dwoma państwami  - Egiptem i Izraelem. Od 2006r.świętujemy  ten dzień również w Polsce. Jednak o życzliwości i uprzejmości należy pamiętać na co dzień! Co to znaczy być uprzejmym? Jaki muszę się stać, bym mógł być uprzejmy? Na te pytania pomoże Wam odpowiedzieć film.

https://www.youtube.com/watch?v=jpAMCYweE8E

Kilka cytatów o uprzejmości:

„Być uprzejmym i życzliwym, to znaczy posiadać umiejętność  przyjaznego współżycia z innymi ludźmi. Dziecko nauczone tych wartości w swym najbliższym środowisku rodzinnym  będzie równie uprzejme i życzliwe w społeczeństwie”.  

„Uprzejmość  jest zawsze na miejscu”.

„Każdy powinien być uprzejmy, bo nieuprzejmość to zło świata”.

„Bądź uprzejmy, wtedy inni będą uprzejmi dla Ciebie”.

„ Życzliwych ludzi dziś niewielu, Ty bądź życzliwy przyjacielu”. 


Kartka z kalendarza świąt nietypowych …

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. Jakie prawa (oczywiście oprócz obowiązków) mają dzieci? Zobaczcie i przeczytajcie sami …

https://www.youtube.com/watch?v=zwS_J432Skc


Marcin Brykczyński

O prawach dziecka/ fragment wiersza

Nikt nie ma prawa zmuszać  mnie do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi,

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.

 

Karty retro Zabawy

         Zachęcam Was do aktywnego spędzania czasu  (niekoniecznie przed komputerem). Proponuję zatem na jesienne długie wieczory przeniesienie się w świat dwudziestolecia międzywojennego, by poznać ówczesne gry i zabawy. W ramach projektu edukacyjnego łączącego przeszłość z teraźniejszością powstały „ Karty retro zabaw”, z których może skorzystać absolutnie każdy! Karty powstały na bazie książek, poradników i czasopism, po które chętnie sięgali nasi pradziadkowie, Jesteście ciekawi na jakich aktywnościach upływał dzieciom i dorosłym  czas ponad 100 lat temu?

Kliknijcie w poniższe linki, które  przeniosą Was w czasie.

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/06/Karty-retro-zabaw-Zestaw-1.pdf

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/06/Karty-retro-zabaw-Zestaw-2.pdf

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/06/Karty-retro-zabaw-Zestaw-3.pdf


11 listopada – trochę historii….

 

11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. Dzięki odzyskaniu niepodległości możemy teraz z dumą recytować „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy młody Polak.

- Kto Ty jesteś?

- Polak mały.

-Jaki znak twój?

-Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?

- Międzyswemi.

- W jakim kraju?

- W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?

- Mą Ojczyzną.

- Czym zdobyta?

- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?

- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz ?

- W Polskę wierzę!

 

Zapraszam do obejrzenia filmu na temat polskich symboli narodowych.  

https://www.familie.pl/artykul/Swieto-Niepodleglosci-co-Twoje-dziecko-wiedziec-powinno,9932,1.html


 Z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej zamieszczam sylwetki wspaniałych pedagogów opisanych na kartach znanych powieści.

Profesor Dmuchawiec (M. Musierowicz: „ Jeżycjada”) – prawdziwy przyjaciel młodzieży. Nawet, kiedy już był na emeryturze nie tracił kontaktu ze swoimi wychowankami. Uczył ich jęz. polskiego, ale potrafił też pomóc w życiowych problemach. 

John Keating - (N. H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”) Pracował w Akademii Weltona. Zachęcał swoich uczniów do kreatywności i samodzielnego myślenia. Chociaż po samobójczej śmierci ucznia został zwolniony to jego praca pedagogiczna nie poszła na marne – jego uczniowie już na zawsze zostali odmienieni.

Ambroży Kleks – (J. Brzechwa: „Akademia Pana Kleksa”) Pedagog - czarodziej, który potrafił pobudzić to, co w dziecku najważniejsze – jego wyobraźnię!

Alcybiades – (E. Niziurski: „Sposób na Alcybiadesa”) Nie był wprawdzie wzorem do naśladowania, nie do końca wiedział, co się wokół niego dzieje, łatwo go było przechytrzyć ( przynajmniej tak się wydawało). Jednak, kiedy nadeszła godzina próby, okazało się, że to on przechytrzył swoich uczniów, którzy wbrew sobie stali się ekspertami w dziedzinie historii.

Profesor Gąsowski – ( K. Makuszyński: „ Szatan z siódmej klasy”) Roztargniony do granic możliwości nauczyciel historii, przesympatyczny pedagog, prawdziwy przyjaciel młodzieży.

Pani Stacy – ( L. M. Montgomery: „ Ania z Zielonego Wzgórza”) Nauczycielka z wiejskiej szkółki w Avonlea. Potrafiła przekonać swoich uczniów, że każdy z nich może realizować swoje plany i marzenia, że najważniejsze to uwierzyć we własne możliwości.

Pani Agata – (M. Szwaja: „ Jestem nudziarą”) To taka „ nauczycielka z przypadku”, która okazuje się całkiem niezłą siłą fachową. Lubi młodzież, rozumie jej problemy, potrafi słuchać i dyskutować ze swoimi uczniami.

Dzień Papieski

 

Tegoroczny dzień papieski ma charakter wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że odbywać się będzie w okresie pandemii koronawirusa, ale również dlatego, że obchodzimy go w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Dzień papieski obchodzony jest 16 października, jednak w Kościele Katolickim święto obchodzi się w niedzielę poprzedzającą ten dzień. Hasło Dnia Papieskiego 2020 to „TotusTuus”. Data 16 października została wybrana nie bez powodu. To właśnie wtedy w 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Abp senior Stanisław Nowak wspomina moment wyboru papieża i opowiada jak celebrował to wydarzenie:

– Pamiętamy wielki dla nas dzień. 16 października usłyszeliśmy „Habemuspapam” – mamy papieża. Polak papieżem! Co za szczęście! Co za radość! My w Krakowie, klerycy, zareagowaliśmy tym, że powstaliśmy i zaśpiewaliśmy wielkim głosem „Ciebie Boże wielbimy”. Później porwali mnie i jednego z księży przełożonych na ramiona i zanieśli do refektarza. Tam na kolacji cieszyliśmy się i szaleliśmy. Później pękły mury seminarium, wyszliśmy na ulice i klerycy krzyczeli „Mamy papieża!”

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „TotusTuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „TotusTuus” oznacza „Cały twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję. Jak mówi abp senior Nowak, wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze z jak wielkim człowiekiem mamy do czynienia:

– Po raz pierwszy w historii mamy Ojca Świętego z Polski. Dodatkowo tak wielkiego, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, ale teraz można go nazwać Wielkim Świętym. Pragniemy nawet, żeby był doktorem kościoła i wielkim, wielkim papieżem.

Słowa Jana Pawła II stanowią dla wielu osób źródło inspiracji i natchnienia. Mają w sobie głębię i siłę. Pozwalają dostrzec to, czego do tej pory nie zauważaliśmy.

Oto kilka cytatów naszego rodaka:

„Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb”.

„Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”.

„Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś”.

„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.

„Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.


 Sławni ludzie o książkach i bibliotekach ….

Zapraszam do lektury wypowiedzi sławnych ludzi o książkach i bibliotekach.

Natalia Kukulska - piosenkarka

„Wspaniale jest wracać do niektórych książek, cudownie jest nimi się dzielić…Biblioteki są pełne szacunku do czytelników. To świątynie słowa pisanego”.

Zofia Posmysz – pisarka

„Ukierunkowanie moje, jako przyszłej pisarki zaczęło się od bibliotek, od zachwytu Sienkiewiczem. Jako uczennica krakowskiej szkoły często korzystałam z biblioteki dla rodzin kolejarskich przy Dworcu Głównym w Krakowie i tam czekając na pociąg i powrót do domu, dostawałam herbatę i książki. Wiele czytałam, a potem zaczęłam pisać sama”.

Izabela Skorupka – autorka książek dla dzieci

„Myślę, że gdy zamykają się drzwi za ostatnim czytelnikiem, gdy pani bibliotekarka przekręca klucz po raz ostatni, gdy nadchodzi noc, postacie wychodzą z kart swoich książek i dokazują. Dzielą się swoimi przygodami, kłócą się, kochają, rozwiązują zagadki …W bibliotekach mieszka magia, to nie ulega wątpliwości. Papierowe książki to nie przedmioty, to istoty przepełnione naszymi marzeniami i tęsknotami. Gdy byłam małą dziewczynką odwiedzałam szkolną bibliotekę niemal codziennie, uwielbiałam sympatyczną panią, którą ją prowadziła, korzystałam z jej sugestii dotyczących lektur. Dziś, gdy chodzę na spotkania z młodymi czytelnikami, widzę, że nadal są tacy, którzy

szukają w bibliotekach przygód i emocji, których nie znajdą nigdzie indziej, a książki traktują jak najlepszych przyjaciół. Wierzę, że ludzie nigdy nie przestaną czytać. Słowa mają wielką moc!”.

 Hirek Wrona – dziennikarz

„ Mam ogromny sentyment do bibliotek, ponieważ moja Mama pracowała przez 43 lata w bibliotece w Mielcu – i ja się w bibliotece wychowywałem. Mama poprzez książki nauczyła mnie odbierać świat, sprawiła, że jako dziecko czytałem bardzo dużo”.

Sławni ludzie o książkach i bibliotekach ….

Zapraszam do lektury wypowiedzi sławnych ludzi o książkach i bibliotekach.

Natalia Kukulska - piosenkarka

„Wspaniale jest wracać do niektórych książek, cudownie jest nimi się dzielić…Biblioteki są pełne szacunku do czytelników. To świątynie słowa pisanego”.

Zofia Posmysz – pisarka

„Ukierunkowanie moje, jako przyszłej pisarki zaczęło się od bibliotek, od zachwytu Sienkiewiczem. Jako uczennica krakowskiej szkoły często korzystałam z biblioteki dla rodzin kolejarskich przy Dworcu Głównym w Krakowie i tam czekając na pociąg i powrót do domu, dostawałam herbatę i książki. Wiele czytałam, a potem zaczęłam pisać sama”.

Izabela Skorupka – autorka książek dla dzieci

„Myślę, że gdy zamykają się drzwi za ostatnim czytelnikiem, gdy pani bibliotekarka przekręca klucz po raz ostatni, gdy nadchodzi noc, postacie wychodzą z kart swoich książek i dokazują. Dzielą się swoimi przygodami, kłócą się, kochają, rozwiązują zagadki …W bibliotekach mieszka magia, to nie ulega wątpliwości. Papierowe książki to nie przedmioty, to istoty przepełnione naszymi marzeniami i tęsknotami. Gdy byłam małą dziewczynką odwiedzałam szkolną bibliotekę niemal codziennie, uwielbiałam sympatyczną panią, którą ją prowadziła, korzystałam z jej sugestii dotyczących lektur. Dziś, gdy chodzę na spotkania z młodymi czytelnikami, widzę, że nadal są tacy, którzy

szukają w bibliotekach przygód i emocji, których nie znajdą nigdzie indziej, a książki traktują jak najlepszych przyjaciół. Wierzę, że ludzie nigdy nie przestaną czytać. Słowa mają wielką moc!”.

 Hirek Wrona – dziennikarz

„ Mam ogromny sentyment do bibliotek, ponieważ moja Mama pracowała przez 43 lata w bibliotece w Mielcu – i ja się w bibliotece wychowywałem. Mama poprzez książki nauczyła mnie odbierać świat, sprawiła, że jako dziecko czytałem bardzo dużo”.


 

 QUIZY DLA UWAŻNYCH CZYTELNIKÓW

 

Bajki każdy oglądać lubi …. Są to często kreskówki, filmy animowane lub baśnie.Zapraszam w sentymentalną podróż w krainę bajek. Sprawdźcie się sami, czy dobrze znacie bajkowe postacie.

Powodzenia!

https://gazetalubuska.pl/quiz/pytanie/1,6002,bajkowy_quiz_jak_dobrze_znasz_bajki_i_postacie_z_nich,n,q,t.html

Każdy z nas ma ulubionych bohaterów szkolnych lektur. Czasem wystarczy tylko powiedzieć imię podziwianej postaci, a tytuł książki od razu przychodzi na myśl. Ciekawa jestem, jak poradzicie sobie z quizem ze znajomości bohaterów.

Powodzenia!

 

https://kultura.gazeta.pl/kultura/13,143499,9695,na-pewno-znasz-tych-bohaterow-lektur-szkolnych-pamietasz-z.html

Święto Bibliotek

W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto, które zostało ustanowione w 1999r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz integracja środowiska szkolnego.W ramach obchodów Święta Bibliotek zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach:

„ Książka uczy, bawi, wychowuje„ (dla uczniów klas IV – VIII)

„Tu kwiatek, tam łatka, to Twoja zakładka …” (dla uczniów klas 0 – III)

„Mistrz czytelnictwa” ( dla uczniów klas II – VIII)

Regulaminy konkursów dostępne są w zakładce biblioteka szkolna.

Na zwycięzców czekają nagrody!

Konkurs plastyczny na zakładkę do książki

„ Tu kwiatek, tam łatka to Twoja zakładka …”

Zorganizowany w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych i przeznaczony dla zainteresowanych uczniów z klas 0 – III.

 Cele:

Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci.

Kształtowanie poczucia estetyki.

Doskonalenie sprawności manualnych.

Rozbudzenie świadomości poszanowania książek.

 WARUNKI UCZESTNICTWA

Zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do książki.

Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane itp.) Kształt pracy dowolny.

Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę.

Praca powinna być opisana: imię i nazwisko ucznia, klasa i dostarczona do biblioteki szkolnej do 31 października.

Na zwycięzców czekają nagrody!

KONKURS PLASTYCZNY

„Książka uczy, bawi, wychowuje…”

Zorganizowany w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych i przeznaczony dla zainteresowanych uczniów z klas IV – VII.

 Cele:

Rozwijanie uzdolnień i wyobraźni uczniów

Kształtowanie wrażliwości artystycznej

Doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi

Propagowanie czytelnictwa

Zasady uczestnictwa:

Indywidualne wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematyki konkursu.

Format pracy A4

Technika dowolna

Praca powinna być opisana: imię i nazwisko, klasa, tytuł pracy (hasło konkursu) i dostarczona do szkolnej biblioteki do 31 października.

 

Na zwycięzców czekają nagrody!


Lektury szkolne  (i nie tylko …) w wersji on-line

Drodzy uczniowie, w sytuacji, gdy wszystkie egzemplarze szkolnych lektur zostały już wypożyczone, lub przebywają na przymusowej trzydniowej kwarantannie zachęcam do korzystania z bezpłatnych zasobów bibliotek internetowych czynnych 24 h, przez 365 dni w roku. Wszystkie utwory możecie zgodnie z prawem przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, telefon a także udostępniać innym i cytować.

Linki do stron:

https://wolnelektury.pl/  

 

https://lektury.gov.pl/ 

Narodowe czytanie

Zapraszam do udziału w IX odsłonie Narodowego Czytania. W tym roku lekturą narodową będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.