Próba bicia rekordu Guinness'a

 

Pani Renata Samborska – inicjatorka projektu - tak relacjonuje przebieg jego realizacji:

Klasa III gimnazjum pod moją opieką oraz Pani Teresy Koreckiej podjęła próbę bicia rekordu Guinness’a. W ubiegłym roku w ramach projektu realizowanego w naszej szkole uczniowie wykonali model statku z ponad 9. tysięcy elementów origami modułowego, czyli takiej techniki origami, gdzie tworzy się przedmiot z elementów, łącząc je bez żadnego spoiwa, wkładając zwyczajnie jeden w drugi. Efekt był tak imponujący, że trzecioklasiści postanowili zrobić coś bardziej spektakularnego. W taki sposób właśnie powstał wazon, który złożyli z dwudziestu czterech tysięcy i dwunastu elementów.

Prace nad  modelem wazonu rozpoczęli we wrześniu, przygotowując najpierw elementy: 1 moduł origami jest składany z 1/4 kartki papieru A4, a więc jak łatwo policzyć: z 1 ryzy papieru uzyskali 2 tysiące modułów (na całość zużyli 12 ryz papieru). Kiedy elementy były gotowe, policzyli je i przystąpili do budowy wazonu (od marca do maja). Końcowym etapem pracy zostało jego uformowanie.

Muszę zaznaczyć, że w składaniu samych elementów oraz już przy budowaniu wazonu brali udział wszyscy moi uczniowie, poświęcając na to przerwy, przychodząc przed lekcjami, zostając po ich zakończeniu (nawet
w ferie zimowe).

Podjęte działania nazwaliśmy sobie, może zbyt szumnie i na wyrost, biciem rekordu Guinness'a, ale to motywowało nas do pracy i, co dla mnie najważniejsze, nauczyło wychowanków planowania oraz pracy zespołowej - jak żadne inne zadanie.

Wazon jest wysoki na 105 cm, a szeroki nawet na 202cm w jednym
z miejsc. Te wymiary są umowne, gdyż wazon jest elastyczny i pracuje (można go dowolnie formować).

Historię jego powstawania zgłosiliśmy do biura rekordów w Londynie. Czekamy na odpowiedź.”