Święto Szkoły 2015
Od kilku lat w ZSP i G w Bieździedzy obchodzone jest ,,Święto Szkoły”. Wspólne świętowanie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum jako jednej placówki oświatowej odbywa się w dniu urodzin Patrona Szkoły Podstawowej Stanisława Matysika, który urodził się we Lwowie, ale do szkoły uczęszczał w Bieździedzy i Kołaczycach. Za swą działalność polityczną i społeczną zastał wywieziony do obozu w Oświęcimiu, gdzie został rozstrzelany w 1941 roku.
Naszą szkołę zaszczycili swą obecnością: Burmistrz Kołaczyc – pani Małgorzata Salacha, Radzi i Sołtysi z Bieździedzy i Bieździadki oraz Zarząd Rady Rodziców, pani Aldona Krajewska – inspektor do spraw oświaty, a także przedstawiciele organizacji, instytucji współpracujących ze szkołą tj. Straż Pożarna, Kosynierzy, Koło Gospodyń Wiejskich. Przybyli także przedstawiciele instytucji, które są sponsorami wielu szkolnych Konkursów, pani Teresa Koś – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego oraz pan Tomasz Kaleta – Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Podczas tegorocznej akademii przypomniano życiorys Patrona Szkoły i czasy, w których żył, ale spektakl przedstawiał ideę, której St. Matysik poświęcił życie.
Gdzie na scenie swą walkę toczy dobro ze złem - to tytuł przedstawienia. Młodzi ludzie owładnięci nienawiścią szukają sposobu na swoje życie. Poszukują własnej drogi, na której zaczynają dostrzegać wartości tj. miłość, szlachetność,honor, odwaga i odnajdują sens swojego życia zamykając symboliczną Puszkę Pandory.
Wszyscy dbamy o to, aby w naszej szkole pamiętano o wartościach, dlatego Święto Szkoły połączono z organizacją Dnia bez nienawiści. Był to finalny efekt trwających od września w naszej szkole działań, polegających na rozmowach o powodach i przejawach nienawiści. Efektem tych rozmów były wykonane przez uczniów każdej klasy plakaty. Zadanie to koordynował samorząd uczniowski, który przystąpił do projektu ,,Nienawiść. Jestem przeciw”, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu ,,Obywatele dla Demokracji”. W przygotowanie przedstawienia zaangażowane były pani R.Samborska, pani R.Stelmach-Rączka oraz uczniowie klas I i II gimnazjum.