Projekty niemieckojęzyczne dwukrotnie nagrodzone przez Instytut Goethego!
Praca metodą projektu – czyli nauka przez działanie – od wielu lat doceniana i promowana w naszej szkole, każdego roku przynosi wymierne korzyści, nie tylko w postaci sukcesów konkursowych, ale przede wszystkim jest metodą poszerzania wiedzy uczniów w sposób nieszablonowy i daleki od rutyny szkolnej.
„Nauka języka obcego metodą projektu pozwala uczniom przyswoić żywy, autentyczny język oraz uświadamia im jego praktycznego zastosowania” – podkreśla Pani Małgorzata Maczuga – inicjatorka wielu projektów językowych. Również uczniowie zaangażowani w projekty po ich realizacji nie kryją zdumienia: „Ile to słów, zdań, zwrotów obcojęzycznych można się nauczyć i zapamiętać… chyba na zawsze… i to podczas dobrej zabawy, jaką może być np. występ przed obiektywem kamery”.
Projekty językowe w szkolnym 2016/17:
„Deutsch hat was” („Bo niemiecki ma to coś”)
Zrealizowanie filmu, a raczej mini-musicalu promującego naukę języka niemieckiego. Wystąpili w nim: Anita Maguda, Dawid Jędrzejczyk, Daniel Krajewski oraz Sebastian Ochałek. Film zdobył nagrodę Instytutu Goethego w Krakowie.
„DaF –Kenner kochen!” („Niemiecki od kuchni”)
Przygotowanie filmiku kulinarnego, w którym Emila Rak i Izabela Matysik z klasy II gimnazjum oraz Dawid Jędrzejczyk z klasy III gimnazjum prezentują wykonanie potrawy (Germknödel) typowej dla obszaru krajów niemieckojęzycznych.
Projekty filmowe można obejrzeć w zakładce „Filmy”
„Erlebnisreise mit Deutsch” („Z niemieckim w drogę”)
Wykonanie zdjęcia – stopklatki i dołączenie do niego sloganów nawiązujących do tytułu ogólnopolskiego konkurs. W tej niecodziennej promocji języka niemieckiego wzięli udział uczniowie klasy I a gimnazjum: Julia Palar, Angelika Urban, Weronika Stasiowska, Kamila Juszczyk, Klaudia Kaleta, Jakub Baran, Bartłomiej Szeląg, Antoni Łodziński, Patryk Maziarz, a wykonana przez nich praca projektowa otrzymała wyróżnienie Instytutu Goethego oraz Wydawnictwa LektorKlett.
Praca metodą projektu to zawsze praca zespołowa, w którą, prócz uczniów, zaangażowali się także (od strony technicznej): Pani Agata Ochałek – Skałba, Pan Piotr Grzywna oraz Pan Marcin Janik, którym dziękujemy za pomoc.