Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek oraz występy artystyczne uczestników Projektu LOWE
„Niech ziemię rozśpiewa kolęda
Każdy dom i każdego z nas…”
Słowa te stały się mottem Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 20 stycznia 2018 r. w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji - Akademii Wiedzy Koniecznej w Bieździedzy. Przeglądowi towarzyszyły:
Inscenizacja "Wigilia u Boryny"
"Droby"
Wystawa szopek bożonarodzeniowych
Degustacja potraw regionalnych
Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji jest nowym obliczem szkoły w Bieździedzy. Jego inauguracja odbyła się w przededniu Święta 11 Listopada (w 2017 r.) podczas „Lekcja Śpiewania o Radosnej Niepodległości". Było to pierwsze wydarzenie zorganizowane przez LOWE. Wówczas to, po wspólnym śpiewie piosenek patriotycznych, narodził się pomysł kolejnego spotkania. Jak się więc okazuje, istnieje w Gminie Kołaczyce potrzeba ekspresji kulturowej jej mieszkańców, a LOWE odpowiada na to zapotrzebowanie.
Ale ośrodek rozwija nie tylko kompetencje kulturalne osób dorosłych. Odbywają się w nim również zajęcia z zakresu komunikacji społecznej, porozumiewania się w języku obcym; podnoszących kwalifikacje zawodowe, zwiększających aktywność na rynku pracy, inicjatywę i przedsiębiorczość.
Projekt ów realizowany przez Gminę Kołaczyce i podległą mu jednostkę - Publiczną Szkołę Podstawową im. S. Matysika w Bieździedzy współfinansuje Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego: Wiedza Edukacja Rozwój. Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 196 000 złotych na rozwijania u osób dorosłych kompetencji (w tym kompetencji kluczowych), które mogą być przydatne na rynku pracy. Liderem tego projektu jest Politechnika Wrocławska, a partnerem: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Carpe Diem".
Pan Wiesław Jedziniak - Dyrektor PSP w Bieździedzy oraz Kadra LOWE zaprosili do uczestnictwa w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek tych spośród mieszkańców Gminy Kołaczyce, którzy tworzą życie kulturalne w swoich miejscowościach lub chcą w nim uczestniczyć. Pragną ocalić pogórzańskie dziedzictwo kulturowe i przekazywać je na zasadzie dialogu międzypokoleniowego. Głównym celem przeglądu było podtrzymanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek. Ponadto umożliwiono uczestnikom konfrontację własnych umiejętności oraz zaprezentowanie talentów muzycznych i teatralnych rozwijanych podczas warsztatów.
Na scenie wystąpiły Panie z KGW w Sieklówce, następnie zaprezentowali się: Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy "Pogórzanie z Bieździedzy", Uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy oraz Chór "Zorza" z Kołaczyc.
W dniu tym odbyło się także ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych i degustacja potraw regionalnych (były one przeprowadzone w ramach edukacyjnej gry społecznej, aktywizującej osoby dorosłe i pogłębiającej integrację pokoleniową oraz środowiskową).
Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli : Pani Małgorzata Salacha- Burmistrz Kołaczyc, ks. Władysław Depa- Proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Bieździedzy, Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Radni Gminy Kołaczyce, Pani Ewa Piekarska- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach, Pan Mariusz Augustynek- Inspektor ds. Oświaty Gminy Kołaczyce, Pan Tomasz Kaleta- Radny Powiatu Jasielskiego i Prezes ZGK w Kołaczycach, Pan Stanisław Lejkowski - Prezes Stowarzyszenia "Kosynierzy z Bieździedzy", Pan Józef Hendzel- Sołtys Bieździedzy, Pan Waldemar Dętkoś - Prezes OSP Sieklówka, Koła Gospodyń Wiejskich z Sieklówki, Lublicy, Bieździadki i Bieździedzy.
To gminne wydarzenie kulturalne zakończyła krótkim przemówieniem Pani Burmistrz Kołaczyc, dziękując Panu Dyrektorowi Wiesławowi Jedziniakowi oraz kadrze LOWE za realizację projektu, który aktywizuje mieszkańców Gminy Kołaczyce.
Kadrę LOWE tworzą: Pani Agata Ochałek-Skałba jako koordynator działań projektowych oraz inspiratorzy: Pani Teresa Korecka, Pani Renata Samborska oraz Pani Renata Stelmach-Rączka.
LOWE w Bieździedzy