Artykuły
Poezja Stanisławy Fuczek łączy pokolenia. Występ w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle
Informujemy, że film jest dostępny w filmotece szkolnej
Stanisława Fuczek
podczas Święta Szkoły (2004 rok)
Uczniowie naszej szkoły -na czele z Panem Dyrektorem- oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej wystąpili w programie artystycznym poświęconym Stanisławie Fuczek. Przybyli do Podkarpackiej Szkoły Wyższej na zaproszenie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zapoznawali się z poezją twórców ludowych Jasielszczyzny.
Okazało się, że postać zmarłej w 2007 roku Stanisławy Fuczek nadal łączy starsze i młodsze pokolenie naszych wiosek. Przypomnijmy, że Stanisława Fuczek była nie tylko poetką ludową, ale i prawdziwym społecznikiem. Dzięki jej staraniom w trudnych czasach komunistycznych zostały wybudowane: nowa szkoła, Dom Ludowy oraz Dom Strażaka. Przez lata pełniła wiele funkcji: była sołtysem wsi i radną, aktywnie działała w Kole Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Kółku Rolniczym, godząc przy tym prace społecznika z rolami gospodyni i matki. Wśród wielu odznaczeń resortowych i państwowych , jakie otrzymała, szczególnie ceniła sobie: „Order Serca Matki Wsi”.
Nie sposób wymienić wszystkich zasług pani Stanisławy! Przez uczniów szkoły w Bieździedzy została zapamiętana jako starsza pani, która każdego roku - pomimo choroby- przybywała do ukochanej przez siebie szkoły z racji Święta Jej Patrona-Stanisława Matysika, aby porozmawiać z nami o przeszłości, zachęcać do nauki i pracy; działania dla dobra rodzinnych wsi i całego kraju. Ślady tych naszych wspólnych rozmów i spotkań znajdziemy w jej prostych wierszach. Pisała, między innymi:
„Tylko to przetrwa po tobie, coś za życia Ojczyźnie zostawił?, A gdy ci przyjdzie opuścić dom/ pojechać w świat daleki/ Rodzinną wieś, rodzinny dom / W swym sercu miej na wieki”
Dla Stanisławy Fuczek Bieździedza była ojcowizną i Ojczyzną. W jej poezji znajdziemy umiłowanie domu rodzinnego, pracy na roli, ludowej tradycji i folkloru.
O tym wszystkim opowiadali uczniowie i recytowali wiersze z tomiku: „Z mego okienka” oraz śpiewali -wraz z przedstawicielami Zespołu Ludowego Pogórzanie z Bieździedzy- piosenkę o rodzinnej wiosce pt.„Pomiędzy dwoma wzgórzami”, do której słowa napisała właśnie Stanisława Fuczek.
Przy okazji słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku dowiedzieli się o istniejącym w Bieździedzy Oddziale Kosynierów i wysłuchali jego hejnału. Zapoznani zostali również z historycznymi powiązaniami wsi z Krakowem oraz obejrzeli, jak uczniowie szkoły tańczą krakowiaka.
Program artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami, dającymi zadowolenie nie tylko występującym, ale i przygotowującym ów występ: p. Agacie Ochałek- Skałbie i p. Renacie Samborskiej.
W dniu tym zostały także wyświetlone prezentacje multimedialne przygotowane przez p. Piotra Grzywnę.
Wyjazd do Jasła współorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach.