Artykuły

Święto Szkoły w dziesiątej odsłonie

 

W Dniu Święta naszej Szkoły, które obchodziliśmy już po raz dziesiąty
w rocznicę urodzin jej Patrona-Stanisława Matysika – odbyła się niezwykła uroczystość.

 

16 grudnia 2013 roku o godz.9.00 wszyscy uczniowie przybyli do szkoły w odświętnych strojach. Spotkali się z wychowawcami klas, którzy zapoznawali ich z życiem i dokonaniami Stanisława Matysika. Poszukiwali wspólnie prawdy o swoim bohaterze i wspominali wszystkich poległych zarówno pod okupacją niemiecką, jak i sowiecką.

Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście wyruszyli ze szkoły za sztandarem na Mszę św. odprawianą przez ks. Władysława Depę w intencji ofiar wojny. W kościele modlono się także za wszystkie osoby związane ze szkołą w Bieździedzy.

Po Mszy św. uroczysty orszak udał się za sztandarami pod budynek szkoły (poczty sztandarowe: OSP Bieździedza, OSP Bieździadka, Oddział Kosynierów, sztandar SP). Zatrzymano się przed „dębem katyńskim” rosnącym na dziedzińcu szkolnym, bo- jak powiedział Pan Dyrektor Wiesław Jedziniak- „Nie sposób przejść obojętnie obok dębu katyńskiego rosnącego przed szkołą w Bieździedzy od 2009 roku. Wtedy bowiem włączyliśmy się w społeczny program: „Katyń...ocalić od zapomnienia”, mający na celu  upamiętnienie ofiar tej zbrodni, by przywrócić zbiorowej pamięci sylwetkę mjr Ludwika Nowaka i 21. 857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina. Każdy posadzony dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady: „jeden dąb to jedno nazwisko”. Nie zapominamy przy tym o ludności cywilnej- Polakach zamęczonych na „nieludzkiej ziemi” wbrew wszelkim zasadom człowieczeństwa, w koszmarny sposób, nie respektujący żadnych zasad ani praw”. Pod "dębem katyńskim" wiązankę kwiatów złożył Poseł na Sejm RP- Pan Bogdan Rzońca oraz delegacja uczennic, a były to laureatki ogólnopolskiego konkursu pn. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy. Obraz ofiar zbrodni katyńskiej...”

Następnie uhonorowano kwiatami tablicę pamiątkową poświęconą Stanisławowi Matysikowi znajdującą się w hallu głównym szkoły. Kwiaty złożyły dzieci, sołtys wsi Bieździedza oraz Jan Fuczek- inicjator nadania odznaczenia sztandarowi SP w Bieździedzy.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Pan Dyrektor przywitał zaproszonych gości, a byli to między innymi: Poseł na Sejm RP- Pan Bogdan Rzońca, Podkarpacki Wicekurator Oświaty- Pan Antoni Wydro, Burmistrz Kołaczyc- Pani Małgorzata Salacha, Przewodniczący Rady Miejskiej- Pan Stanisław Dunaj, Pani Anna Kopeć- posiadaczka medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Następnie odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle.

Ważnym momentem uroczystości było przedstawienie „Demony wojny” w wykonaniu kółka teatralnego działającego w naszej szkole, a według scenariusza p. Agaty Ochałek-Skałby i przez nią wyreżyserowanego (scenografię pomagały tworzyć: p. Małgorzata Maczuga, p. Teresa Korecka i p. Renata Samborska).


Wyświetlono także  fragment filmu o Annie Kopeć, która ratowała w czasie wojny dziewięcioosobową rodzinę żydowską- swoich sąsiadów z Sowiny. Film przygotowali nauczyciele: p. Agata Ochałek-Skałba i p. Piotr Grzywna wraz ze swoimi uczniami, którzy uczęszczają na pozalekcyjne zajęcia innowacyjne: kółko regionalno-historyczne i kółko filmowe. Uczniowie (przede wszystkim Krzysztof Wrona i Tomasz Osika) zrealizowali i wyświetlili ponadto materiał filmowy- wywiad ze świadkiem historii dotyczący aresztowania Stanisława Matysika.

Kolejnym punktem uroczystości było rozdanie dyplomów i nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego poświęconego małej ojczyźnie. Odbyła się także pokonkursowa wystawa prac uczniów przygotowana przez p. Ryszarda Burowskiego we współpracy z p. Małgorzatą Maczugą.

Gdy głos zabrali zaproszeni goście, wyrazili słowa podziękowania Dyrekcji i Nauczycielom za pracę pedagogiczną i wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, których wspaniałe rezultaty mogli tego dnia podziwiać.  

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie pracowników szkoły z zaproszonymi gośćmi.

 Fot. Piotr Grzywna

 

 Szukaj informacji o Święcie Szkoły w lokalnych mediach (jaslo4u , TV Kołaczyce, Telewizja Internetowa Południe).