Artykuły

"Świat to wielka wieża Babel. Jedna wieża, w której Bóg pomieszał nie tylko języki, ale także kulturę i obyczaje"

     W grudniu 2013 roku Pani Burmistrz Małgorzata Salacha, Dyrekcja naszej szkoły oraz uczniowie należący do kółka regionalno-historycznego wzięli udział w żydowskim święcie Chanuka. Do Tarnowa udali się z innymi zaproszonymi gośćmi z gminy Kołaczyce. Celem wyjazdu było przede wszystkim zapoznanie się z kulturą żydowską i dialog kulturowy. Nasi nauczyciele mieli okazję porozmawiać z prof. Jonathanem Weberem z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat różnic kulturowych oraz potrzebie tolerancji.

 


Święto Chanuka rozpoczyna się o zachodzie słońca. Żydzi zapalają wówczas chanukowe świece i stawiają je w oknach. Ośmiodniowe święto radości to pamiątka wydarzeń ze 164 roku naszej ery. Machabeusze, po zdobyciu Jerozolimy zapalili w świątyni rytualną oliwę. Paliła się przez osiem dni. Każdego dnia chanuki Żydzi zapalają kolejną świecę i wkładają ją do dziewięcioramiennego świecznika zwanego menorą lub chanukiją. Jedzą smażone na oleju potrawy - naleśniki z serem i pączki z konfiturami. Dzieci dostają prezenty w tym przede wszystkim czekoladki w kształcie monet. Zwyczajowo, dorośli grają też w karty.

Chanuka nie jest w Izraelu świętem państwowym, dlatego też Żydzi chodzą w ciągu tych dni do pracy. W Jerozolimie święto jest szczególnie widoczne w ortodoksyjnej dzielnicy Mea Szarim. Wieczorami jest tam bardzo jasno od palących się we wszystkich oknach świec. Przez wiele innych dzielnic przechodzą marsze ze świecami. Zapalane są też menory ustawione w miejscach publicznych.

                                                                                                                     Fot. Piotr Grzywna

 Profesor Weber w rozmowie z Dyrekcją szkoły i panią Renatą Samborską