96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkolne i gminne obchody tego święta

 



„Być zwyciężonym i nie  ulec – to zwycięstwo.
 Zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”.


Józef Piłsudski





96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowaliśmy
w szkole już 7 listopada, by móc lepiej przygotować się do gminnej akademii, którą przygotowaliśmy dla mieszkańców Kołaczyc i okolicznych miejscowości.

Ta uroczystość poświęcona Ojczyźnie i wolności, będąca symbolem patriotyzmu, opowiadała o Józefie Piłsudskim oraz o niezachwianej wierze Polaków w zwycięstwo.

Piłsudski był zawsze otoczony legendą, która spowijała jego młodość, czyny, zamierzenia. I legenda ta miała ogromną siłę, fascynowała, przyciągała i podporządkowywała mu ludzi. Marszałek cieszył się autorytetem, stał się wcieleniem marzeń o polskim wodzu. Był tym, który okryty chwałą przywrócił wolną i wielka Ojczyznę.

W roli Józefa Piłsudskiego wystąpił Daniel Krajewski (kl. I a gim.)


Akademia ta była dla nas niezwykła, bo przybliżała postać Bohatera Narodowego, ale i z jeszcze jednego powodu: otóż z inicjatywy Pana Dyrektora Wiesława Jedziniaka wystąpiliśmy razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej, które chętnie przyjęło zaproszenie do wspólnych działań.

„I tak oto na scenie stanęli rodzice i dzieci, dziadkowie i wnuki, by dać lekcję patriotyzmu. Bieździedza jest wspaniałym przykładem wspólnego działania pokoleń i wzorem dla innych” -  powiedziała w swoim przemówieniu Pani Małgorzata Salacha- Burmistrz Kołaczyc.

W sali bankietowej Gminnego Ośrodka Kultury zgromadzili się w tym dniu przedstawiciele duchowieństwa, wojska, władz samorządowych, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, rodzice uczniów, harcerze i ci spośród mieszkańców gminy, dla których dzień 11 listopada jest godny uczczenia.

Scenariusz przedstawienia napisała Pani Agata Ochałek-Skałba, która wespół z Panią Renatą Samborską zajęła się jego reżyserią i scenografią (szczególne wrażenie na publiczności wywarły kostiumy „aktorów” przygotowane przez Panią Samborską). Dekoracje były także dziełem Pani Teresy Koreckiej oraz Pana Ryszarda Burowskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Dyrektor Wiesław Jedziniak. Praca wielu osób, a przede wszystkim wspaniała gra aktorska uczniów, złożyły się na sukces występu. Usłyszeliśmy wiele pochwał ze strony publiczności.

 Prowadzący: Ewelina Salacha, Szymon Sikora i Weronika Winiarska z kl. III gim.

 Jonatan Maciejowski w roli "Ziuka" (Piłsudskiego) i Aleksandra Wojdyła jako Maria Piłsudska

W latach gimnazjalnych Piłsudski był szykanowany przez nauczycieli rusyfikatorów.
W scence to ukazującej wystąpili: Maciej Leśniak, Sebastian Ochałek, Jakub Szafraniec,
Konrad Maresz, Tomasz Mamroł.

Pani Burmistrz kieruje podziękowania dla Zespołu Szkoły Podstawowej i Gmnazjum
w Bieździedzy oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej