Dla Niepodległej i o Niepodległej, czyli jak uczciliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek i nie ma prawa do przyszłości."
Józef Piłsudski
Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy zainaugurowała obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości już 10 listopada 2017 r. podczas lekcji śpiewania pieśni patriotycznych. W ciągu całego roku odbywały się konkursy tematyczne, spotkania autorskie, wystawy, wywiady ze świadkami historii, wycieczki śladami przeszłości, spektakle, akademie… A wszystko o Niepodległej i dla Niepodległej, by młodzi ludzie zapamiętali na zawsze tę wspaniałą rocznicę i poczuli, że są współodpowiedzialni za swoją Ojczyznę, bo „Ojczyzna - jak napisał Cyprian Kamil Norwid- to wielki zbiorowy obowiązek”.
Akademię przygotowali: Pani Agata Ochałek-Skałba i Pani Małgorzata Janik, a o dekoracje zadbał Pan Ryszard Burowski
Akademia z okazji Święta Niepodległości odbyła się już we czwartek 9 listopada. Uczestniczyła w niej cała szkoła, a gościem honorowym uroczystości była Pani Małgorzata Salacha- Burmistrz Kołaczyc. Uczniowie słowami polskich poetów zaprezentowali drogę Polaków do odzyskania wolności. Słowom towarzyszyły żywe obrazy i muzyka, które stworzyły niezapomniany spektakl. Został on powtórzony w niedzielę 11 listopada dla mieszkańców Bieździedzy i Bieździadki oraz licznie przybyłych gości z innych okolic. Tego niezwykłego wieczoru odbyła się także prezentacja książki: „Powstaniec. Wspomnienie o Władysławie Romerze” napisanej przez nauczycielkę naszej szkoły- Panią Agatę Ochałek-Skałbę.
Tydzień poprzedzający setną rocznicę wyzwolenia Polski spod zaborów obfitował w inne ważne dla nas wydarzenia. Odbył się konkurs recytatorski dla klas młodszych pod nazwą „Wiersze o Ojczyźnie” (zorganizowany przez Panią Teresę Dybaś i Panią Alinę Leśniak). Zostały rozstrzygnięte konkursy plastyczne: dla klas młodszych pn. „Jesteśmy Polką i Polakiem” (zorganizowane przez Panią Małgorzatę Janik i Panią Mariolę Szarek) oraz dla klas starszych: „100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości” (jego organizatorkami były: Pani Beata Biernacka, Pani Renata Makara, Pani Lucyna Rusztowicz i Pani Agata Ochałek-Skałba). Ciekawą propozycją dla uczniów był także konkurs fotograficzny pn. „Selfie z Niepodległą” zorganizowany przez opiekunów Samorządu Szkolnego (Panią Alicję Namysł i Pana Marcina Balasę).
Dyplomy i nagrody laureatom w wymienionych konkursach wręczali uroczyście Pani Burmistrz Małgorzata Salacha
oraz Pan Dyrektor Wiesław Jedziniak.
W tygodniu poprzedzającym 11 listopada odbył się także Marsz Niepodległości. Uczniowie - po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”- zanim wyruszyli spod szkoły z biało-czerwonymi chorągiewkami i balonikami, stworzyli na dawnym boisku szkolnym żywą flagę, a sfilmował ją Pan Piotr Grzywna (za pomocą kamery umieszczonej w dronie). Sfilmował również napis: POLSKA utworzony przez dzieci.
Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą aktywnie włączyła się w działania dla Niepodległej i o Niepodległej. Na godzinach wychowawczych odbywały się dyskusje o patriotyzmie, poznawano sylwetki wielkich Polaków, oglądano filmy historyczne, przygotowywano gazetki ścienne, plakaty i banery. Pomysłowość uczniów i nauczycieli co rusz zaskakiwała, by wywołać uśmiech, refleksję czy „ocalić od zapomnienia” ludzi oraz wydarzenia. A te działania jeszcze się przecież nie zakończyły…